Egipt: policja aresztowała dwóch dziennikarzy. Za "podżeganie do protestów"

Świat
Egipt: policja aresztowała dwóch dziennikarzy. Za "podżeganie do protestów"
Flickr/Keith Allison/CC BY-SA 2.0

Policja wtargnęła w niedzielę wieczorem do pomieszczeń Związku Dziennikarzy w Kairze i aresztowała dwóch dziennikarzy pod zarzutem podżegania do zorganizowania manifestacji, na które nie wydało zgody MSW - poinformował prezes związku Yehya Kalache. Podkreślił, że zdarzyło się to po raz pierwszy od założenia Związku Dziennikarzy w 1941 roku.

Do pomieszczeń związku przybyło około 40 funkcjonariuszy policji. Mieli nakaz aresztowania dwóch dziennikarzy: Amro Badra oraz Mahmuda Saqqi, którzy są związani z portalem informacyjnym yanair.net.

 

Podczas ataku jeden z pracowników ochrony został poważnie poturbowany przez policjantów - podały władze związku. W chwili aresztowania dziennikarze trzymali transparent z napisem "dziennikarstwo to nie przestępstwo".

 

Zgromadzenia publiczne tylko za zgodą MSW

 

Wejście policji do pomieszczeń Związku Dziennikarzy należy wiązać z uniemożliwioną również w niedzielę manifestacją pierwszomajową- zaznacza agencja Reutera.

 

"Policja zablokowała dostęp do miejsca zbiórki ok. 650 robotnikom, powołując się na nowe prawodawstwo wprowadzone niedawno z inicjatywy prezydenta Abda el-Fataha es-Sisiego, które zabrania jakichkolwiek zgromadzeń publicznych bez zgody MSW" - pisze. Zdaniem agencji w pomieszczeniach Związku Dziennikarzy miała się odbyć konferencja prasowa w tej sprawie.

 

Obaj dziennikarze byli już wcześniej szykanowani. W piątek Amro Badr napisał na Facebooku, że policja dokonała rewizji w jego mieszkaniu. Zapowiedział, że w sobotę rozpocznie strajk okupacyjny w pomieszczeniach Związku Dziennikarzy na znak protestu przeciwko "arbitralnym decyzjom służby bezpieczeństwa i nadużyciom policji".

 

Saqqa, który uczestniczył w manifestacjach zorganizowanych 15 kwietnia w Kairze w proteście przeciwko decyzji władz o przekazaniu przez Egipt Arabii Saudyjskiej kontroli nad dwiema wyspami na Morzu Czerwonym (zatrzymano wówczas ok. 240 osób), zadeklarował chęć przyłączenia się do strajku okupacyjnego.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze