Policja aresztowała trzy osoby powiązane ze sprawcą ataku w San Bernardino

Świat
Policja aresztowała trzy osoby powiązane ze sprawcą ataku w San Bernardino
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Flickr/torbakhopper/CC BY-ND 2.0

Trzy osoby powiązane ze sprawcami strzelaniny w Kalifornii – m.in. Taheel Farook, brat jednego ze napastników Syeda Rizwana Farooka – zostały aresztowane w czwartek - poinformowała kalifornijska prokuratura.

Cała trójka zatrzymanych - Raheel Farook, jego żona Tatiana Farook oraz jej siostra Maria Czernych - jest oskarżona o złamanie przepisów prawa migracyjnego oraz współudział w organizacji zamachu w San Bernardino.


Chodzi m.in. o składanie fałszywych zeznań i zawarcie fikcyjnego małżeństwa, które pozwoliło Rosjance, Marii Czernych na uzyskanie pobytu w USA. W 2014 r. wyszła ona za mąż za Enrique Marqueza, bliskiego przyjaciela Syeda Rizwana Farooka.


Wcześniej policji udało się ustalić, że Syed Rizwan Farook, jeden z dwojga sprawców strzelaniny w Kalifornii utrzymywał kontakty z islamskimi ugrupowaniami, w tym ze związanym z Al-Kaidą syryjskim Frontem Al-Nusra oraz z radykalną somalijską organizacją Al-Szabab.


Zginęło 14 osób


Syed Farook, obywatel amerykański urodzony w USA w rodzinie pakistańskich imigrantów, i jego żona, 27-letnia Tashfeen Malik byli sprawcami strzelaniny, do której doszło 2 grudnia w Inland Regional Center, ośrodku pomocy niepełnosprawnym w San Bernardino, w Kalifornii. W jej wyniku zginęło 14 osób, a 21 zostało rannych, w tym dwóch policjantów. Farook i Malik zostali zabici w policyjnej obławie.
Była to najbardziej krwawa strzelanina w USA od kilku lat.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze