Letnie koncerty Sinfonii Varsovii w stolicy

Kultura
Letnie koncerty Sinfonii Varsovii w stolicy
sinfoniavarsovia.org

Orkiestra Sinfonia Varsovia wykona 34 kameralne koncerty muzyki klasycznej w ramach cyklu "Letnie koncerty na Grochowskiej". Trzy koncerty zostaną poświęcone pamięci polskiego kompozytora Tadeusza Paciorkiewicza, z okazji 100. rocznicy jego urodzin. W letnie weekendy, dla mieszkańców Warszawy i turystów odwiedzających stolicę, orkiestra zagra już po raz szósty.

Letnie koncerty na Grochowskiej to cykl 34 koncertów kameralnych, które przez cztery miesiące odbywać się będą w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 16-tej w zabytkowych przestrzeniach Orkiestry.

 

- To niezwykłe miejsce na mapie muzycznej Warszawy, gromadzące od lat wierną, życzliwą, spragnioną słuchania muzyki publiczność. Panuje tu szczególna, nieformalna atmosfera, sprawiająca, że zarówno publiczność jak i wykonawcy czują się tu świetnie - powiedziała Agata Kwiecińska, prowadząca koncerty.

 

Całe spektrum muzyki klasycznej

 

Program koncertów został przygotowany - jak zaznaczają organizatorzy - z myślą zarówno o znawcach muzyki klasycznej, jak i melomanach, którzy dopiero odkrywają przyjemność ze słuchania muzyki. Będzie on obejmował całe spektrum muzyki klasycznej, od utworów barokowych po współczesne.

 

- Program został tak przygotowany przez Magdalenę Todynek-Jabłońską, aby oprócz uznanych już artystów, występowali młodzi zdolni muzycy, którzy - o czym organizatorzy są przekonani, niebawem dołączą do mistrzów. Intencją organizatorów jest też prezentacja nietypowych składów zespołów i oryginalnych nietypowych instrumentów - dodała Kwiecińska.

 

Start 7 maja (sobota)

 

Letnie Koncerty na Grochowskiej zainauguruje 7 maja występ chorwackiej wiolonczelistki Jeleny Ocić z towarzyszeniem pianisty Piotra Kopczyńskiego, a zakończy 28 sierpnia koncert Kwartetu Śląskiego. Trzy koncerty zostaną poświęcone pamięci polskiego kompozytora Tadeusza Paciorkiewicza, z okazji 100. rocznicy jego urodzin.

 

Podczas kilku miesięcy spotkań przy Grochowskiej zaprezentują się zarówno znani muzycy jak i wybitni artyści młodego pokolenia. W tym roku będą to m.in. wybitny polski wiolonczelista Tomasz Strahl, prowadzący kursy mistrzowskie Akademii Sinfonia Varsovia: flecista Davide Formisano i klarnecista Antonio Saiote, stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia, uczniowie Yehudi Menuhin School z Londynu, a także uczestnicy Akademii Sinfonia Varsovia.

 

Darmowe wejścia

 

Jeden z koncertów będzie miał formę słowno-muzycznego spektaklu. Wystąpią skrzypek Krzysztof Jakowicz z pianistą Robertem Morawskim oraz recytujący wiersze Daniel Olbrychski. Nie zabraknie też koncertów muzyków Sinfonii Varsovii - zagra m.in. Kwintet Smyczkowy, a także cała orkiestra (18 i 19 czerwca).

 

Letnie Koncerty na Grochowskiej odbywać się będą od 7 maja do 28 sierpnia 2016 roku w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze