80 mln złotych na polski sektor gier video

Technologie
80 mln złotych na polski sektor gier video
Pixabay/Unsplash

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w czwartek konkurs w ramach programu sektorowego GAMEINN. Twórcy gier będą mogli starać o dofinansowanie z puli 80 mln zł. Dyrektor NCBR podkreślił, że gry nie są tylko grami, ale tworzą pewną kulturę.

- Program GAMEINN wpisuje się w kolejny z serii priorytetów, którym jest stawianie na innowacyjność - powiedział podczas konferencji prasowej Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Z wielką satysfakcją odnotowuję, że uruchamiamy program w kolejnym precyzyjnie zdefiniowanym sektorze gospodarki. Tam, gdzie dany sektor przekracza pewną masę krytyczną, gdzie widzimy duży potencjał wzrostu konkurencyjności, wzrostu obrotów, tam pojawia się interwencja publiczna, czyli właśnie te precyzyjnie wymierzone przez NCBR środki na jego rozwój - dodał.

 

"Gry to nie są tylko gry"

 

O potencjalnym wpływie rynku gier na inne sektory gospodarki mówił z kolei prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

 

- Gry to nie są tylko gry - powiedział. - To jest element wytwarzający pewną kulturę i środowiska, które w sposób bardzo zdecydowany mogą się w przyszłości przyczynić również do bezpieczeństwa państwa, do uzyskania przewag konkurencyjnych innych przemysłów - ocenił.

 

Jak dodał Adam Kiciński, prezes CD Projekt, reprezentujący Porozumienie Polskie Gry, wnioskodawcę programu GAMEINN, polskie firmy radzą sobie na rynku gier coraz lepiej". - Polskie gry zaczynają być ambasadorem nowoczesnej polskiej gospodarki, jest to towar absolutnie eksportowy. W naszej branży prace badawczo-rozwojowe to jest klucz do sukcesu, każda nowa gra musi być we wszystkich istotnych obszarach lepsza od gier wymyślonych dotychczas. Ze swej natury prace badawczo-rozwojowe są niesamowicie ryzykowne - powiedział Kiciński i dodał, że dofinansowanie z konkursu może pomóc zwłaszcza firmom mniejszym, z ograniczonym kapitałem.

 

Wnioski od 1 czerwca

 

Środki dostępne w ramach GAMEINN mają posłużyć na opracowanie i rozwój technologii takich jak budowa wieloplatformowych silników grafiki, mapowanie rzeczywistych obrazów, modelowanie 3D na potrzeby światów wirtualnych czy wykorzystanie w grach sztucznej inteligencji.

 

Przedsiębiorcy działający w branży gier będą mogli składać wnioski o dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych od 1 czerwca do 16 sierpnia 2016 r. W konkursie mogą brać udział przedsiębiorstwa lub konsorcja przedsiębiorstw składające projekty o wartości od 500 tys. do 20 mln zł.

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze