Strajki ostrzegawcze na sześciu niemieckich lotniskach

Świat
Strajki ostrzegawcze na sześciu niemieckich lotniskach
Flickr.com/PIVISO

Na lotniskach rozpoczęły się w środę rano strajki ostrzegawcze zorganizowane przez związek zawodowy pracowników usług Verdi. Największy niemiecki przewoźnik Lufthansa odwołał blisko 900 lotów. Związkowcy chcą podwyżek płac.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pracownicy służb naziemnych przerwali pracę na lotniskach we Frankfurcie nad Menem, Monachium, Duesseldorfie, Kolonii/Bonn, Dortmundzie i Hanowerze. Do strajku przystąpili m.in. strażacy oraz pracownicy odpowiedzialni za kontrolę bagaży i pasażerów.

 

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu akcji. W strajku bierze udział od 80 do 90 proc. pracowników - powiedział przedstawiciel związku Verdi Uwe Schramm.

 

Utrudnienia dla pasażerów

 

Blisko 90 tys. pasażerów ucierpi w wyniku strajku, gdyż będzie musiało zmienić rezerwację lub skorzystać z innego środka komunikacji. Lufthansa odwołała 895 lotów. Skutki strajku odczują też inne lotniska. W porcie lotniczym Tegel w Berlinie odwołano 100 połączeń, w Lipsku i Dreźnie około 40 lotów.

 

Verdi wezwał do strajku w związku ze sporem o umowy zbiorowe dla pracowników sektora publicznego. Na czwartek zapowiedziano kolejną turę rozmów.

 

Spór o wysokość podwyżek

 

Szef związku Verdi Frank Bsirske powiedział, że celem strajku jest wywarcie presji na pracodawców i przyspieszenie rozmów. - Mam nadzieję, że sygnał zostanie prawidłowo zrozumiany i że w czwartek i piątek się dogadamy - powiedział związkowiec w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung".

 

Pracodawcy przedstawili związkowi ofertę podwyżki płac o 3 proc. rozłożonej na dwa lata. Zdaniem związkowców propozycja oznacza w rzeczywistości wzrost wynagrodzeń tylko o 1,8 proc., co jest faktycznie spadkiem płac realnych. Verdi domaga się 6-procentowej podwyżki płac.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze