Nowoczesna chce informacji od marszałka Sejmu ws. wyboru sędziego Jędrzejewskiego

Polska
Nowoczesna chce informacji od marszałka Sejmu ws. wyboru sędziego Jędrzejewskiego
Polsat News

- Dziś będziemy apelować do pana marszałka, aby wyjaśnił wszystkie okoliczności związane z poprzednim posiedzeniem Sejmu, na którym doszło do skandalicznego zachowania zarówno poseł z klubu Kukiz'15, jak i procedowania całego posiedzenia Sejmu - powiedział w środę w Sejmie poseł Jerzy Meysztowicz.

Przed dwoma tygodniami Sejm wybrał na nowego sędziego TK, zgłoszonego przez PiS, prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego. Sędzia TK wybierany jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału w głosowaniu nad wyborem sędziego TK; w ten sposób chciały doprowadzić do braku kworum. W głosowaniu wzięło udział jednak kilkoro posłów klubu Kukiz'15, w tym posłanka Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za posła Kornela Morawieckiego.

 

Poseł Nowoczesnej powiedział, że na początku posiedzenia Sejmu, które rozpocznie się w środę o godz. 18, chce złożyć wniosek o rozszerzenie porządku obrad o informację marszałka Sejmu w sprawie głosowania nad wyborem sędziego TK sprzed dwóch tygodni.

 

- Zwrócimy się do marszałka Sejmu o odpowiedzi na kilka pytań. Po pierwsze dlaczego wprowadził w błąd prezydenta Andrzeja Dudę informując, że podczas głosowania nad kandydaturą nowego sędziego TK nie doszło do żadnych nieprawidłowości - mówił poseł Nowoczesnej.

 

Meysztowicz dodał, iż chce również zapytać Kuchcińskiego, dlaczego "łamie regulamin Sejmu". - Natychmiast po ujawnieniu tego, że doszło do nieprawidłowości podczas tego głosowania, że doszło do przestępstwa, poprosiłem pana marszałka o zgłoszenie wniosku formalnego. Chcieliśmy podczas przerwy, która zostałaby ogłoszona, zebrać 30 podpisów pod wnioskiem niezbędnym do wniosku o reasumpcję głosowania - mówił.

 

Odebranie przysięgi jeszcze w tym tygodniu

 

Prezydent Andrzej Duda odbierze przysięgę od sędziego Jędrzejewskiego. Najbliższy możliwy termin to czwartek. Decyzję prezydenta poprzedziła wymiana korespondencji z marszałkiem Sejmu, który w pismach do prezydenta poinformował, że uchwała ws. wyboru sędziego Jędrzejewskiego została podjęta skutecznie. Zwrócił się też do prezydenta o przyjęcie ślubowania od sędziego.

 

Prof. Jędrzejewski ma zastąpić w Trybunale Konstytucyjnym sędziego Mirosława Granata, którego kadencja kończy się w środę.

 

Chciałbym, aby Trybunał Konstytucyjny jak najprędzej miał pełny skład - powiedział prezydent Duda, pytany, czy ślubowanie od wybranego przez Sejm na sędziego Jędrzejewskiego odbierze w czwartek.

 

- Sejm dokonał wyboru nowego sędziego TK. Doszło do sporów w trakcie głosowania, dlatego wystąpiłem z pytaniem do marszałka Sejmu o kwestie formalne i uzyskałem odpowiedź. Nikt nie zgłosił wniosku o reasumpcję głosowania, chociaż był na to czas, sprawdziłem to osobiście. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zamknął obrady nad tym punktem, a nie obrady w ogóle. Został zastąpiony przez wicemarszałka Ryszarda Terleckiego, który kontynuował obrady - powiedział prezydent.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze