Wiceminister oświadczył, że PiS będzie rozmawiać z Komisją Wenecką "spokojnie i rzeczowo". - Będziemy tłumaczyć, ale dziwię się, że Komisja dała  się wciągnąć w gry polityczne opozycji, która nie może pogodzić się z utratą władzy - oświadczył.

 

Zieliński jest przekonany, że przepisy ustawy o policji są zgodne ze wszelkimi standardami.

 

- Ustawa już funkcjonuje. Gdyby ktoś stwierdził, że były jakieś nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu, to moglibyśmy rozmawiać, ale tego nie ma. Ustawa niczemu nie zagraża, jest potrzebna, realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego - wyliczał.

 

O Sądzie Najwyższym: na autorytet trzeba sobie zasłużyć

 

Wiceszef MSWiA odniósł się również do wczorajszej uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego o respektowaniu wyroków Trybunału Konstytucyjnego, także tych nieopublikowanych.

 

- Sędziowie stanęli po określonej stronie poru politycznego. Niepotrzebnie. Mamy do czynienia z niszczeniem autorytetów ważnych instytucji i czynią to ci, którzy te instytucje reprezentują: najpierw Trybunał Konstytucyjny, teraz Sąd Najwyższy - powiedział Zieliński.

 

Prowadzący program Dariusz Ociepa zapytał o wczorajszą wypowiedź rzecznik klubu PiS Beaty Mazurek, która sędziów Sądu Najwyższego nazwała „zespołem kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy".  

 

- Skoro sędziowie tak się zachowują, to takie skojarzenia mogą się rodzić – odpowiedział wiceminister. Podkreślił, że "na autorytet trzeba sobie zasłużyć".

 

Druga wizyta Komisji Weneckiej

 

Delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce w dniach 28-29 kwietnia. Jej celem będzie przygotowanie opinii na temat ustawy o policji.  Przyjęcie opinii planowane jest na sesji plenarnej Rady Europy 10-11 czerwca.

 

Członkowie  komisji spotkają się z parlamentarzystami oraz przedstawicielami prokuratury i środowisk adwokackich, a także ministerstw: sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, rzecznikiem praw obywatelskich i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

 

Wizyta ma charakter techniczny. O przygotowanie opinii na temat ustawy o policji wystąpił Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

 

Będzie to już druga w ciągu niespełna trzech miesięcy wizyta Komisji Weneckiej w Warszawie. W lutym jej delegacja gościła w Polsce przygotowując opinię ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

 

Polsat News, PAP