Zawistowski w liście skierowanym do prezesa zarządu firmy COBI S.A., która jest polskim producentem klocków i wydaje kolekcję "Bitwa o Berlin" zaznaczył, że "NKWD było formacją o charakterze policji politycznej, odpowiedzialnej za zbrodnie zarówno wobec narodów Związku Sowieckiego, jak i podbitych państw".

 

"To NKWD było współodpowiedzialne m.in. za wymordowanie ok. 100 tys. Polaków w latach 30. XX w ramach Operacji Polskiej NKWD, za Zbrodnię Katyńską, deportacje Polaków na Syberię czy Obławę Augustowską- największą zbrodnię na Polakach po zakończeniu II wojny światowej" - zauważył Andrzej Zawistowski.

 

Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN wezwał też właścicieli firmy do "szczególnej rozwagi w prowadzonych projektach o charakterze historycznym". Przesłał im także egzemplarz wydanej przez IPN książki „Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956".

 

Kolekcja prezentująca historię bitwy o Berlin obejmuje 50 zeszytów. Dodatkami do kolejnych tomów kolekcji są klocki, z których czytelnicy mogą budować np. czołgi, działa, wozy pancerne, pojazdy oraz figurki żołnierzy.

 

PAP