Facebook dostępny od 16. roku życia. "Młodzież znajdzie sposoby na obchodzenie prawa"

Technologie
Facebook dostępny od 16. roku życia. "Młodzież znajdzie sposoby na obchodzenie prawa"
Polsat News

Parlament Europejski przygotowuje projekt rozporządzenia, które ma zakazać dzieciom poniżej 16. roku życia korzystania z Facebooka, Instagrama i Snapchata bez zgody rodziców. - Obecność nastolatków w internecie to problem, bo badania europejskie pokazują, że aż 25 procent z nich spotyka się z przemocą w sieci - powiedział w Polsat News Dominik Batorski, socjolog internetu.

- Z korzystaniem z sieci związane są nie tylko zalety, ale i zagrożenia. Ważne, aby rodzice wiedzieli, co ich dzieci robią w internecie, a na ogół tak nie jest - powiedział Batorski.

 

Serfują już trzylatki

 

- Według naszych danych już nawet 3-latki zaczynają pod kontrolą rodziców, korzystać z internetu. Natomiast nadzór rodziców kończy się w okolicach szkoły podstawowej - powiedział Dominik Batorski.

 

Według socjologa, na nowych przepisach, które mają wejść w życie w 2018 r. "możemy stracić wszyscy, jako użytkownicy", bo będzie to pretekst, żeby "wyciągać dane od użytkowników".

 

- Będziemy musieli przesyłać skan dowodu osobistego czy paszportu, aby zautoryzować naszą tożsamość - stwierdził Batorski.

 

Młodzi znajdą sposób

 

W jego ocenie młodzież dosyć szybko znajdzie sposoby na obejście zakazów.

 

- Mimo wszystko od pewnego czasu nastolatki nie korzystają tak często jak starsze pokolenie z Facebooka, czy innych popularnych serwisów. Młodzież szuka niszy i nie chce korzystać z serwisów, na których są już ich rodzice - stwierdził Batorski. - Będąc w Polsce, można założyć konto w dowolnym innym kraju, gdzie będzie to dozwolone - dodał.

 

Polsat News

ml/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze