Błaszczak: rząd zajmie się ustawą antyterrorystyczną na początku maja

Polska

- Na następnym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy antyterrorystycznej - powiedział w Polsat News szef MSWiA, Mariusz Błaszczak. W projekcie znalazły się między innymi kontrowersyjne zapisy umożliwiające służbom bez zgody sądu obserwację cudzoziemców przez trzy miesiące.

- Musimy być przygotowani na zagrożenia związane z bojownikami zagranicznymi, z ludźmi którzy mają obywatelstwo państw unijnych, którzy wyjeżdżają na Bliski Wschód, potem wracają, w celu przeprowadzenia zamachów - powiedział szef resortu spraw wewnętrznych i administracji w rozmowie z Bartoszem Kurkiem w programie "Nowy dzień z Polsat News", odnosząc się do planowanej w ustawie możliwości inwigilowania cudzoziemców.


Jego zdaniem, założenia projektu ustawy antyterrorystyzcnej są "do dyskusji". - To jest projekt, który nie został jeszcze przyjęty przez rząd, będzie omawiany w parlamencie. Nam zależało na tym, żeby punkt wyjściowy dawał służbom możliwości realnego przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym – zauważył Błaszczak. Dodał, że rząd zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu rządu.  "Jeśli dobrze pamiętam, 5 maja będzie kolejne posiedzenie" - powiedział.

 

W piątek szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział, że projekt ustawy antyterrorystycznej wrócił do uzgodnień międzyresortowych w związku z tym że "było trochę uwag i mało czasu na uzgodnienia".

 

Ustawa przygotowywana w resorcie spraw wewnętrznych i administracji oraz przez ministra koordynatora służb specjalnych miałaby wejść w życie 1 czerwca. Określa m.in. zasady prowadzenia działań antyterrorystycznych oraz współpracy przy prowadzeniu tych działań.

 

Służby przygotowane w ponad 90 proc. do ŚDM


Szef MSWiA zapytany o stopień przygotowań do obchodów Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO powiedział, że "jesteśmy przygotowani w ponad 90 proc." - Służby mają odpowiednie doświadczenie. Natomiast oczywiście ważne są szczegóły. Pracujemy nad tym. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorem: z kurią archidiecezji krakowskiej. Rozmawiamy, usuwamy problemy. Pokazujemy, że służby są przygotowane - to też jest ważne – podkreślił.


- Choćby tydzień temu przeprowadzono ćwiczenia biura operacji antyterrorystycznych w Warszawie, żeby pokazać przygotowanie przygotowanie i sprawność polskich służb – powiedział minister.

 

Polsat News

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze