Merkel przyjmie Obamę w pałacu Herrenhausen. Tematem rozmowy mają być problemy związane z negocjowaną obecnie umową UE-USA o wolnym handlu (TTIP), kryzys uchodźczy oraz sytuacja na Ukrainie, a także konflikty w Syrii i Libii. Po spotkaniu Merkel i Obama spotkają się z dziennikarzami.

 

Wieczorem oboje otworzą Międzynarodowe Targi Przemysłowe w Hanowerze. Stany Zjednoczone są w tym roku krajem partnerskim tej największej na świecie przemysłowej imprezy wystawienniczej. Prezydent zamierza przy tej okazji zabiegać o poparcie dla umowy TTIP krytycznie ocenianej przez znaczną część niemieckiego społeczeństwa. Przeciwnicy TTIP obawiają się, że porozumienie z USA doprowadzi do obniżenia standardów dotyczących praw pracowniczych i konsumenckich oraz ochrony środowiska w Europie.

 

Kolejne demonstracje

 

W sobotę w Hanowerze przeciwko TTIP demonstrowało kilkadziesiąt tysięcy osób. Kolejną demonstrację zaplanowano na niedzielę po południu.

 

Obecna podróż Obamy jest piątą wizytą w Niemczech, uważanych przez Waszyngton za głównego partnera w Europie.

Na poniedziałek zaplanowano w Hanowerze miniszczyt, w którym oprócz Obamy i Merkel będą uczestniczyć przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

 

PAP