Policjanci porównali statystyki drogowe z pierwszego kwartału 2015 roku w stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku. Zauważyli, że liczba wypadków utrzymuje tendencję spadkową.


W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r., odnotowano blisko 9 proc. spadek wypadków drogowych, o 14 proc. mniej ofiar śmiertelnych, 7 proc. mniej rannych i ponad 21 proc. spadek liczby kierujących pod wpływem alkoholu.


W pierwszym kwartale 2016 r. policjanci zatrzymali 22526 nietrzeźwych kierujących. W tej części roku doszło do 6188 wypadków, a na drogach zginęły 549 osoby - to o 88 mniej niż w zeszłym roku.


Zdaniem policji nie bez znaczenia w poprawie statystyk było pojawienie się przepisu o możliwości zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h.


Mniej wypadków z udziałem jednośladów


Podczas konferencji w KGP zwrócono również uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów. Od początku 2016 roku policja odnotowała 1038 wypadków z udziałem pojazdów jednośladowych. W ich wyniku śmierć poniosło 85 użytkowników dróg, a obrażenia odniosło 1038 osób. W analogicznym okresie 2015 roku doszło do 1211 wypadków, w których życie straciły 102 osoby.


Rowerzyści najczęściej nie udzielali pierwszeństwa przejazdu


Do największej liczby wypadków drogowych z udziałem motocyklistów i motorowerzystów doszło z powodu nadmiernej prędkości. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez rowerzystów było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

 

polsatnews.pl