Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę, że zaprosiła Timmermansa na Paradę Schumana i Koncert Europejski, które odbędą się 7 maja w stolicy.

 

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk dodał, że zaproszenie dla wiceszefa KE zostało wysłane już kilka tygodni temu.

 

Wiceszef KE był w Warszawie 5 kwietnia, aby przeprowadzić rozmowy w ramach rozpoczętej w styczniu przez KE procedury ochrony państwa prawa wobec Polski, w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

 

Po tych rozmowach wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni będzie mógł odwiedzić Warszawę ponownie, aby kontynuować dialog.

 

Na 7 maja zapowiedziała demonstrację w Warszawie opozycja.

 

- Ta manifestacja jest wspólna. Są tematy, które różnią ugrupowania opozycyjne np. kwestie gospodarcze, ale jeśli chodzi o praworządność i obronę demokracji to Polacy są ponad podziałami - wyjaśniała w Polsat News posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt.

 

- To już trzecia wspólna manifestacja. Organizatorem pierwszej był KOD, drugiej Nowoczesna. Teraz inicjatorem jest PO, która do udziału zaprosiła opozycję i KOD - powiedziała posłanka Nowoczesnej, która przypomniała, że ma to być symboliczny marsz pokazujący w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, że chcemy być blisko UE.

 

PAP