Liczący 230 stron poufny plan działania awaryjnego przeznaczony był wyłącznie na wewnętrzne potrzeby portu lotniczego. Zawierał precyzyjne instrukcje, jak obsługa lotniska powinna zachować się m.in. w przypadku naturalnych katastrof, wypadków powietrznych oraz ataków terrorystycznych. Były też informacje, gdzie gromadzić pasażerów w takich nadzwyczajnych sytuacjach.

 

Zdaniem dziennikarzy ZDF, upublicznienie planu mogło mieć tragiczne skutki.

Do tej pory władze lotniska nie wydały oficjalnego stanowiska w tej sprawie. 

 

Organizacja "SITE intelligence group" zajmująca się monitorowaniem aktywności islamistów w internecie, kilka dni temu przekazała informację, że dżihadyści umieścili w sieci materiały propagandowe, które nawoływały do przeprowadzenia zamachów podobnych do tych, które zorganizowano w marcu na brukselskim lotnisku Zaventem. W atakach z 22 marca na lotnisku i w brukselskim metrze, do których przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie, zginęły 32 osoby.

 

Międzynarodowy port lotniczy Kolonia-Bonn jest położony w odległości 15 km na południowy wschód od Kolonii i 15 km na północny wschód od Bonn. Jest szóstym pod względem wielkości portem lotniczym Niemiec. W 2008 obsłużył około 10,5 mln pasażerów.

 

Reuters, PAP