Według raportu, od początku roku do końca marca deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 13,7 tys. mieszkań, o 22 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Sprzedaż wyniosła 14,3 tys. lokali, o 25 proc. więcej.

 

"Gdyby wyniki I kwartału miały być podstawą prognozy na dalszą część roku, uzasadniona byłaby zapowiedź kolejnych rekordów sprzedaży i równie wysokiej podaży. Są jednak dwa powody, dla których w przewidywaniach tych wskazana jest pewna ostrożność. Pierwszy, to szczególny charakter I kwartału, w którym sprzedaż napędzana była przez kupujących w programie MdM (Mieszkanie dla Młodych - red.). Wyczerpanie środków na dopłaty z puli na 2016 rok i ograniczony dostęp (50 proc.) do puli środków na kolejne lata, może skutkować wyraźnym spadkiem popytu w segmencie tanich lokali w końcówce roku" - napisano w raporcie.


"Drugi czynnik, to wpływ działań rządu i parlamentu na zachowania uczestników rynku. Niestety, nie ogłoszono jeszcze szczegółów nowego programu mieszkaniowego. Wiadomo, że rząd zamierza zasadniczo zmienić charakter wsparcia - z sektora własnościowego na sektor mieszkań czynszowych. Nie wiadomo jednak, jaką formę i skalę ma mieć nowe społeczne budownictwo czynszowe" - dodano.


Stabilny rynek i nieznaczny wzrost cen


- Stabilizacja rynku oddziałuje pozytywnie na nastroje kupujących, a tym samym popyt. Deweloperzy są nagradzani za dobre wyczucie potrzeb i systematyczne wprowadzanie do sprzedaży kolejnych projektów. Dzieje się to wszystko przy w miarę stabilnym poziomie cen i dość zróżnicowanej jakościowo ofercie. Gwałtowna zmiana któregokolwiek z tych elementów mogłaby przynieść negatywne skutki dla tej dobrze funkcjonującej machiny rynkowej - podsumowuje Katarzyna Kuniewicz z REAS.


Badanie obejmuje  rynki nieruchomości w największych miastach:  Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Z raportu wynika również, że w sumie na rynku w sprzedaży jest obecnie 48,3 tys. mieszkań, o 1 proc. więcej niż rok temu.


Według raportu, nastąpił niewielki wzrost średniej ceny wszystkich oferowanych do sprzedaży nowych mieszkań w wymienionych sześciu miastach - o 1,9 proc (w porównaniu do I kwartału 2015 roku). Mocniej, bo o 2,4 proc. podrożały najnowsze nieruchomości wystawione do sprzedaży w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Zdaniem ekspertów, wynika to z tego, że na rynek trafiło więcej apartamentów i mieszkań o podwyższonym standardzie. 

 

polsatnews.pl