Centrum Pieniądza ma charakter multimedialnego muzeum edukacyjnego. Licząca ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni i podzielona na 16 modułów tematycznych multimedialna ekspozycja opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych i znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania.


Pieniądze zostaną pokazane od „Antyku i Średniowiecza”, aż po „Pieniądz w sztuce”. Oprócz wątków typowo historycznych prezentowana będzie także wiedza o giełdach i rynkach finansowych, uniach walutowych i gospodarczych, a także tajemnice tworzenia i produkcji pieniądza.

 

Wirtualny bankier i drzwi do skarbca


- W intrygującej oprawie scenograficznej zgromadzono kilka tysięcy unikalnych eksponatów i numizmatów oraz ponad 250 najnowocześniejszych urządzeń multimedialnych stanowiących interaktywną platformę, dzięki której zwiedzający będą mogli wziąć udział w strategicznych grach ekonomicznych albo obejrzeć tematyczne animacje i filmy - zachęca Piotr C. Śliwowski, dyrektor Centrum Pieniądza.


- Goście będą mogli również zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcji polskich monet, porozmawiać z wirtualnym bankierem, podnieść w skarbcu sztabę złota czy zbadać w laboratorium autentyczność własnych pieniędzy – dodaje.


Ekspozycja zostanie otwarta dla publiczności w Noc Muzeów z 14 na 15 maja.


Pomysłodawcą na początku swej kadencji był prezes NBP Sławomir S. Skrzypek, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Pierwotny pomysł dotyczył utworzenia jedynie niewielkiego Muzeum Pieniądza. Później jednak, w wyniku dyskusji ekspertów zdecydowano, że w NBP powinna powstać nowoczesna i kompleksowa placówka edukacyjno–ekspozycyjna o znacznie szerszej, niż jedynie muzealna, formule.

 

12 słów na monecie

 

Głównym elementem rewersu monety są elementy o charakterze symbolicznym: „drzewo wiedzy” - charakterystyczny punkt ekspozycji Centrum oraz okrążająca tarcza zegara historii z umieszczoną w tle wstęgą gablot.


Awers wskazuje pojęcia kluczowe dla opowieści o świecie pieniądza. Zapisane na monecie słowam to: bezpieczeństwo, przyszłość, stabilność, wartość, historia, państwo, kultura, wiedza, pieniądz, rozwój, rynek i bank.


Przygotowano 40 tys. sztuk w cenie 110 zł.

 

polsatnews.pl