Będzie 200 mln zł na odszkodowania za dekret Bieruta? Minister nie wyklucza

Polska
Będzie 200 mln zł na odszkodowania za dekret Bieruta? Minister nie wyklucza
Pixabay/adnowak/Public Domain

Szef MSP Dawid Jackiewicz nie wyklucza wypłaty 200 mln zł ze strony Skarbu Państwa na rzecz samorządu Warszawy na odszkodowania za dekret Bieruta. Zastrzega jednak, że miasto musi przedstawić szczegółowe uzasadnienie w tej sprawie.

- Ta sprawa jest cały czas procedowana. Wszelkiego rodzaju naciski będące podyktowane względami politycznymi - w tym przypadku tak traktuję wolę czy głos wyrażoną przez Sejmik Województwa Mazowieckiego - nie mogą być traktowane jako element, który przesądzi o rozstrzygnięciu tej sprawy - powiedział we wtorek dziennikarzom szef MSP.

 

- Mówimy o kwocie 200 mln zł, której wypłacenie ze strony Skarbu Państwa na rzecz samorządu miasta Warszawy musi być podyktowane odpowiednimi warunkami, czy musi być oparte o odpowiednie warunki - zaznaczył minister skarbu.

 

Nic nie jest przesądzone

 

Ocenił, że miasto musi przedstawić szczegółowe uzasadnienie dotyczące m.in. wysokości tej kwoty, a także realizowanych dotychczas wypłat. - Jeśli ta sprawa zostanie poważnie potraktowana przez Warszawę, przez władze samorządowe Warszawy, wówczas dopuszczamy możliwość zmiany, na razie bardzo wstępnej (...) decyzji, ale to nie jest jeszcze dzisiaj przesądzone - tłumaczył szef MSP.

 

W poniedziałek radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego zaapelowali do premier Beaty Szydło o odblokowanie zaplanowanej na 2016 r. wypłaty 200 mln zł na odszkodowania za dekret Bieruta. W poniedziałek przyjęli w tej sprawie uchwałę.

 

Dotacja celowa

 

1 stycznia 2014 r. weszła w życie nowela ustawy komercjalizacji i prywatyzacji. Na jej podstawie w latach 2014-2016 miała zostać udzielona m.st. Warszawa dotacja celowa ze środków Funduszu Reprywatyzacji w kwocie do 200 mln zł rocznie, tj. łącznie do 600 mln zł, z przeznaczeniem na dofinansowanie wypłaty odszkodowań za nieruchomości przyjęte na podstawie dekretu z 26 października 1945 r.

 

Dekret "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy" podpisany został przez ówczesnego przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta. Skutkiem jego wejścia w życie (w listopadzie 1945 r.) było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę m.st. Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.

 

PAP

wjk/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze