- Rokrocznie staramy się zapraszać artystów, którzy mają coś do powiedzenia, publiczność docenia to, bo zainteresowanie festiwalem jest zawsze bardzo duże. Artyści, których zapraszamy charakteryzują się jedną, wspólną cechą- są bardzo oddani muzyce, ona jest dla nich sensem życia"- powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Leszek Możdżer.

 

24 maja przed publicznością wystąpi Jakub Płużek Quartet i Zohar Fresco Quartet. Fresco zagra materiał z pierwszej płyty swojego kwartetu pt. "Tof Miriam". - Założony przez niego zespół to jeden z najlepszych zespołów na świecie. Z kolei skład Jakuba Płużka to świeże, ale też charyzmatyczne i natchnione granie, osadzone w tradycji, ale bardzo głębokie pod względem emocjonalnym - powiedział Możdżer.

 

"Jeden z najjaśniejszych punktów w młodym, polskim jazzie"

 

Ostatniego dnia festiwalu zaplanowany jest koncert Nikola Kołodziejczyk Orchestra. Lider zespołu zaprosił do dwudziestoczteroosobowego składu muzyków z trzech krajów, o trzech różnych muzycznych zapleczach: klasycznym, mainstreamowym, oraz freejazzowym.

 

- Jest to jeden z najjaśniejszych punktów w tej chwili w młodym, polskim jazzie, jeden z najmocniejszych, najbardziej interesujących głosów. Nikola Kołodziejczyk Orchestra pokazuje, że w polskiej muzyce dzieje się bardzo dużo dobrego - rekomendował dyrektor artystyczny festiwalu.

 

Wiedeński kwartet smyczkowy

 

Do Poznania przyjadą też wiedeńscy wirtuozi improwizacji na kwartet smyczkowy, muzycy radio.string.quartet. - Zależało mi na tym, by ten zespół zagrał tutaj nad Jeziorem Strzeszyńskim, ich muzyka w połączeniu z siłą natury będzie miała piorunujący efekt - powiedział Możdżer.

 

Uczestnicy festiwalu będą też mieli okazję usłyszeć projekty dyrektora artystycznego, w tym roku będą to dwa tria. W pierwszym, polski pianista zagra w towarzystwie niemieckiego basisty Dietera Ilga i amerykańskiego perkusisty Erica Allena.

 

Dyrektor artystyczny festiwalu, pianista, kompozytor i producent Leszek Możdżer koncertuje na scenach całego świata, grając z wybitnymi muzykami. Jest m.in. laureatem nagrody Ad Astra przyznawanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zdobywcą Fryderyka i Paszportu Polityki.

 

PAP