Szydło: inwestycja Baltic Pipe strategiczna dla Polski

Polska
Szydło: inwestycja Baltic Pipe strategiczna dla Polski
PAP/Paweł Supernak

- Z satysfakcją odnotowuję zrozumienie dla realizacji tej inwestycji - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło po spotkaniu w Warszawie z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem. - Choć dane dotyczące polsko-duńskiej wymiany handlowej robią wrażenie, to nadal jest możliwość pogłębienia tych relacji - dodał Lokke Rasmussen.

Polska premier na konferencji prasowej poinformowała, że głównym tematem rozmowy były kwestie gospodarcze. - Z satysfakcją odnotowuję, że jest zrozumienie dla realizacji tej inwestycji i że dzięki tej inwestycji bezpieczeństwo energetyczne Polski będzie dużo większe - podkreśliła.

 

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich.

 

Polska konsekwentna ws. uchodźców

 

Beata Szydło powiedziała, że rozmowa dotyczyła także ewentualnych zmian, które mogą dotyczyć stanowiska KE ws. stałego mechanizmu relokacji uchodźców. - Stanowisko Polski jest zdecydowane, że nie będziemy wyrażali zgody na zmiany stanowiska w tym zakresie - mówiła.

 

Premier dodała, że spotkanie dotyczyło również kwestii bezpieczeństwa regionu. - Z niepokojem odnieśliśmy się do tych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich dniach na Bałtyku z udziałem rosyjskich samolotów - powiedziała.

 

Rasmussen: jest szansa na pogłębienie polsko-duńskiej współpracy handlowej"

 

- Choć dane dotyczące polsko-duńskiej wymiany handlowej robią wrażenie, to nadal jest możliwość pogłębienia tych relacji - stwierdził podczas konferencji premier Danii Lars Lokke Rasmussen.

 

- Polska jest 9. największym rynkiem eksportowym dla przedsiębiorstw duńskich. Mamy w Polsce ponad 500 spółek, które zatrudniają ponad 50 tys. osób. Jeśli chodzi o wartość inwestycji duńskich w Polsce to przekraczają one 12 mld zł - mówił Rasmussen.

 

- Te dane robią wrażenie, ale nadal mamy pole do poprawy sytuacji. Pojawiają się możliwości dalszego pogłębienia naszej współpracy, to jedna z przyczyn, dla których odwiedzam Polskę - powiedział szef duńskiego rządu.

 

Innym tematem rozmów premierów Polski i Danii była polityka energetyczna. - Ustaliliśmy wspólną deklarację dotyczącą tego, jak nasze stosunki bilateralne mogą przyczynić się do budowania wspólnego rynku energii w UE - powiedział Rasmussen.

 

Poinformował też, że podczas spotkania omawiana była kwestia sytuacji na Ukrainie. Jak mówił ustalono, że Polska i Dania będą nadal blisko współpracować, jeśli chodzi o rozwiązanie konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze