Sueddeutsche Zeitung: kontrole graniczne to strata do 15 mld euro rocznie

Świat
Sueddeutsche Zeitung: kontrole graniczne to strata do 15 mld euro rocznie
PAP/EPA/Marcelino Rosario

"Przywrócenie kontroli granicznych przez cztery kraje UE, w tym Niemcy, spowodowało straty ekonomiczne w wysokości od 9 mld do 15 mld euro rocznie" - podał w poniedziałek dziennik "Sueddeutsche Zeitung" powołując się na dane instytutu Ifo w Monachium.

Dłuższy czas potrzebny na przekroczenie granicy prowadzi do wzrostu kosztów transportu i podraża koszt wymiany handlowej. Kontrole odstraszają ponadto turystów i utrudniają działalność firm, które nastawione są na krótkoterminowe dostawy komponentów do produkcji - czytamy w "SZ".

 

Szwecja, Francja, Niemcy i Austria zawiesiły czasowo przepisy o swobodnym przepływie osób i przywróciły w połowie zeszłego roku kontrole na granicach w związku z napływem imigrantów i zagrożeniem zamachami terrorystycznymi.

 

W przypadku przywrócenia kontroli granicznych we wszystkich 22 krajach należących do strefy Schengen straty gospodarcze wzrosłyby do kwoty od 27 mld do 65 mld euro - twierdzą analitycy Ifo. "To ciągle dużo, ale znacznie mniej niż w raportach innych instytutów" - zauważa "SZ".

 

France Strategie: w ciągu dziesięciu lat straty mogą wynieść nawet 1,4 bln euro 

 

Redakcja przypomina o wynikach wcześniejszych badań przewidujących dużo bardziej dramatyczne skutki kontroli granicznych. Francuski think tank France Strategie oszacował ewentualny spadek PKB na co najmniej 100 mld euro rocznie; naukowcy z Prognos-Institut mówią wręcz o stratach od 500 mld do 1,4 biliona euro w ciągu dziesięciu lat.

 

Komisja Europejska oszacowała na początku kwietnia, że pełne przywrócenie kontroli granicznych w strefie Schengen spowodowałoby natychmiastowe koszty bezpośrednie, sięgające od 5 mld euro do 18 mld euro rocznie (0,05 proc.-0,13 proc. PKB).

 

Strefa Schengen jest obszarem, na którym zniesione zostały kontrole na granicach wewnętrznych. Bezpieczeństwo uczestników strefy ma zapewnić kontrola granic zewnętrznych. Obecnie do strefy Schengen należą 22 kraje, w tym Polska.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie