Do Zrzeszenia Prawników Polskich należy ok. 800 adwokatów. W przyjętej uchwale ZPP wypowiedziało się dosadnie o całokształcie działań rządu, które ich zdaniem doprowadziły do paraliżu TK. Informację o uchwale ZPP podał na Twitterze Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, zamieszczając pełną jej treść. 

 

 

Polscy prawnicy napisali wprost, że "prawo nie może być nadużywane przez żadną partię polityczną". Zdaniem prawników "doraźne i chaotyczne zmiany (...) godzą w fundamenty Rzeczypospolitej Polskiej". I podsumowali: "Na to nie wyrażamy zgody".


"Wzywamy zatem Prezydenta RP do przyjęcia ślubowania od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, prawidłowo wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji" - pisze ZPP.


Beatę Szydło wezwano do "opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca oraz kolejnych wyroków tego Trybunału".


ZPP zakończyło uchwałę wezwaniem skierowanym do posłów, senatorów, rządu oraz prezydenta, by "akceptowali i stosowali prawo i powstrzymali się od prób obalenia porządku prawnego RP opartego na obowiązującej Konstytucji".


polsatnews.pl