Habima Fuchs określa swoje wystawy jako otwarte pole, po którym widz może odbyć nieskończoną liczbę podróży.

 

- Podobnie jest z ekspozycją przygotowaną w Miejscu Projektów Zachęty - powiedziała kuratorka wystawy Magda Kardasz. - Przestrzeń galerii, to coś w rodzaju kartki papieru, na której ręka autorki układa kolejne, graficzne bądź rzeźbiarskie elementy - stwierdziła.

 

Pierwotna technika

 

Instalacja jest rozciągającą się w przestrzeni dwóch pięter galerii rzeźbą, a raczej zestawem rzeźb osadzonych na przypominających siedziska postumentach. Są to rzeźby ceramiczne. Od kilku lat Fuchs eksperymentuje z ceramiką. Ważna jest dla niej - jak zaznacza kuratorka - pierwotność tej techniki.

 

W instalacji artystka wykorzystuje też tkaninę, a także elementy naturalne - zasuszone rośliny, gałęzie, kawałki bambusa. Jak podkreśla Kardasz, artystka buduje atmosferę poszczególnych sal poprzez staranne rozmieszczenie obiektów, światła, kolorów, zapachów.

 

Jej metoda twórcza polega na otwarciu się na inspiracje pochodzące z rozmaitych źródeł, z przeszłości i teraźniejszości. W swoich pracach - także w instalacji "Słona morska woda wchłonięta przez chmury staje się słodka" - Habima Fuchs rozważa kwestie przemiany, przeistoczenia się jednego bytu w inny.

 

Opowieść o przemianie

 

Tworząc swoją metaforyczną opowieść o przemianie, odwołuje się do motywów, symboli z różnych kultur, np. swobodnie łączy ikonograficzne tropy z chrześcijaństwa i wątki opisujące drogi duchowego doskonalenia z religii Wschodu, szczególnie buddyzmu. Wskazuje na to sam tytuł ekspozycji "Słona morska woda wchłonięta przez chmury staje się słodka' - to zdanie zaczerpnięte z Królewskiej Pieśni Sarahy - mistrza buddyjskiego.

 

- Tytuł zdaje się podpowiadać odbiorcy, że wystawa poświęcona jest idei przemiany jako siły napędowej świata i człowieka - podsumowuje Kardasz.

 

We wcześniejszych wystawach Fuchs rysunki, wielobarwne malarstwo ścienne, malowane tkaniny, rzeźby i obiekty znalezione składały się na instalacje totalne. Z czasem artystka zaczęła redukowaćśrodki wyrazu, wystawy stały się bardziej esencjonalne, a kolorystyka oszczędniejsza. Wystawa w Miejscu Projektów Zachęty zdaje się sytuować pomiędzy tymi tendencjami.

 

Habima Fuchs urodzona w 1977 roku, mieszka i pracuje w czeskim Czasławiu.

 

Ekspozycja w Miejscu Projektów Zachęty przy ul. Gałczyńskiego czynna będzie od 15 kwietnia do 12 czerwca. Z kuratorką wystawy Magdą Kardasz współpracowała Karolina Bielawska.

 

PAP