Rekordowa absencja we włoskiej Izbie Deputowanych

Świat
Rekordowa absencja we włoskiej Izbie Deputowanych
Parlament Włoch, fot.: Flickr.com/agenziami

Takiej sytuacji we włoskim parlamencie jeszcze nie było. W sali obrad Izby Deputowanych podczas wtorkowych interpelacji obecny był tylko jeden jedyny parlamentarzysta, który słuchał odpowiedzi przedstawiciela rządu na postawione przez siebie pytania.

Żaden z 629 pozostałych deputowanych, z wyjątkiem samego autora interpelacji poselskiej, Diego De Lorenzisa z opozycyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd, nie przyszedł wysłuchać wyjaśnień reprezentanta Rady Ministrów na temat strategii cyfryzacji Włoch do roku 2020.

 

Zdjęcia z tych wyjątkowych interpelacji opublikowały media. Widać na nich całkowicie opustoszałą salę posiedzeń niższej izby parlamentu i tylko jednego, stojącego przed mikrofonem deputowanego, który zadaje pytania.

 

"Cisza przed burzą" tzn. głosowaniem nad zmniejszeniem liczby senatorów

 

W ogromnej auli Palazzo Montecitorio był też wtedy prowadzący obrady wiceprzewodniczący Izby, stenotypistka, woźni oraz odpowiadający na pytania podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów Angelo Rughetti.

 

Jego odpowiedzi, zauważa Ansa, nie zadowoliły deputowanego. Nie skomentował on natomiast warunków, w jakich przyszło mu słuchać wyjaśnień przedstawiciela rządu.

 

Do tej rekordowej absencji czy, jak mówią niektórzy komentatorzy "dezercji", doszło w szczególnym dla parlamentu dniu. Kilka godzin później Izba Deputowanych przyjęła w głosowaniu projekt nowelizacji konstytucji, zgodnie z którym skład Senatu zostanie trzykrotnie zmniejszony. Zasiadać w nim będzie 95 senatorów zamiast 315, jak jest obecnie.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze