Jarosław Gowin, który był gościem Polsatu News podkreślił, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego należy szybko załagodzić. Wczoraj PSL zaproponował swoje rozwiązanie kwestii TK min. tzw. opcję zerową, czyli przejście w stan spoczynku trzech sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech wybranych w obecnej.

 

Szukanie większości

 

- Propozycja PSL wymaga konsultacji nie tylko w obrębie obozu Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że te propozycje wymagałyby zmiany konstytucji, a do tego nie wystarczy tylko obóz rządowy plus Kukiz i PSL. Ważne jaką postawę zajmie Nowczesna i PO. Pytany o podziały w PO zauważył, że "w mojej byłej partii napięcia są chyba jeszcze silniejsze niż na całej scenie politycznej" i dodał, że mówienie o "częściach" Platformy nie jest bezzasadne.

 

- Poszukujemy rozwiązania, które zmniejszy poziom napięcia politycznego w Polsce i osłoni na nas przed, w mojej ocenie, niesprawiedliwymi i bezzasadnymi atakami zagranicznymi - powiedział minister nawiązując do dzisiejszego głosowania nad rezolucją ws. Polski w Parlamencie Europejskim.

 

Pytany przez Bartosza Kurka czy zaszkodzi Polsce owa rezolucja stwierdził, że "nie należy przesadzać jeśli chodzi o rangę tego dokumentu". Zauważył, że Polska jest atakowana nie ze względu na Trybunał Konstytucyjny gdyż "to jest tylko pretekst do krytyki" prawdziwym powodem wg. Jarosława Gowina "jest to, że nasze działania naruszyły, bądź naruszą potężne interesy gospodarcze". Minister podał przykład podatku bankowego i podatku "który wreszcie skutecznie obejmie hipermarkety".

 

Nie można zmuszać do heroizmu

 

Jarosław Gowin pytany był również o ewentualne zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych stwierdził, że należy w tej sparwie wykazać się delikatnością.

 

- Dla mnie jest nie do przyjęcia, że można zabić dziecko tylko dlatego, że jest chore na zespól Downa, ale byłoby też rzeczą nie do przyjęcia gdybyśmy wymuszali urodzenie dziecka na kobiecie, która padła ofiarą gwałtu, albo której zdrowie jest poważnie zagrożone. Możemy w przypadku kobiet, które są w takiej sytuacji modlić się o to, by podjęły decyzję o urodzeniu dziecka, możemy je namawiać, ale nie powinniśmy, nie mamy moralnego prawa, żeby je zmuszać do heroizmu - stwierdził gość Polsatu News podkreślając, że jest przeciwnikiem aborcji eurgenicznej.

 

Polsat News