Związek Producentów Audio-Video wartość całego polskiego rynku sprzedaży muzyki w 2015 r. oszacował na 232 mln zł. Jak zauważono w raporcie, jego wzrost o ponad 3 proc. był możliwy dzięki systematycznie rosnącemu udziałowi muzyki cyfrowej. Stanowi on już ponad 23 proc. całego rynku, podczas gdy w 2014 r. jego udział wynosił 20 proc.


Cyfrowa sprzedaż muzyki była w zeszłym roku warta już ponad 54 mln zł, a fizyczne nośniki (głównie płyty CD) wytworzyły obrót w wysokości 177 mln zł.


Prawie trzy czwarte sprzedaży muzyki w formie cyfrowej pochodzi z serwisów strumieniujących. Reszta to pobrania online (18 proc.) i pobrania na telefony komórkowe (6 proc.).

 

Z kolei wzrost sprzedaży muzyki na płytach winylowych to trend utrzymujący się na światowych rynkach od kilku lat. W USA w pierwszym kwartale tego roku zanotowano wzrost ich sprzedaży o ponad 50 proc. - wynika z raportu organizacji RIAA. Jak podkreślili autorzy dokumentu, płyty winylowe stanowią już ponad 20 proc. wszystkich sprzedanych w Stanach Zjednoczonych fizycznych nośników. Reszta to płyty kompaktowe.

 

ZPAV jest polską Grupą Krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1400 firm w 66 krajach).

 

polsatnews.pl