Nowy budynek ambasady RP w Berlinie do 2019 r.

Polska
Nowy budynek ambasady RP w Berlinie do 2019 r.
Projekt polskiej ambasady w Berlinie autorstwa JEMS Architekci, www.msz.gov.pl

"Jesienią br. ma się zakończyć rozbiórka starego budynku i mają ruszyć prace budowlane nowej siedziby ambasady" - poinformowało MSZ. Dawny budynek polskiej ambasady w Berlinie stoi przy głównym bulwarze stolicy Niemiec Unter den Linden, ok. 300 metrów od Bramy Brandenburskiej. Pochodzący z przełomu lat 60. i 70 gmach znajdował się w bardzo złym stanie i został zamknięty w 1999 roku.

Obecnie ambasada polska mieści się w pałacyku znajdującym się w oddalonej od centrum dzielnicy Grunewald, w którym przed 1989 r. była siedziba polskiej misji wojskowej i dodatkowo wynajmuje inne pomieszczenia dla pracowników. Równolegle od lat toczą się działania na rzecz budowy nowej siedziby ambasady przy Unter den Linden.

 

MSZ poinformowało o podjętych przez resort działaniach, mających na celu przyspieszenie tych prac. Jak zapowiedziano, w ubiegłym roku z budynku usunięto azbest, a w najbliższych dniach rozpocząć ma się druga faza budowy, czyli rozbiórka konstrukcji obecnego obiektu.

 

Etap ten ma potrwać ok. 6 miesięcy. Równocześnie MSZ prowadzi postępowanie przetargowe w celu wyboru generalnego wykonawcy, który wybuduje nowa siedzibę polskiej ambasady.

 

Starania o zgodę ze strony niemieckich władz

 

Już po wyborach parlamentarnych resort dyplomacji rozważał rewizję projektu ambasady przygotowanego i opłaconego w okresie, gdy szefem MSZ był Radosław Sikorski. Rozważano powtórne przeanalizowanie potrzeb polskiej placówki, co mogłoby zaowocować koniecznością zamówienia nowego projektu budowlanego i wykonawczego. To z kolei pociągałoby za sobą konieczność uzyskania wszystkich pozwoleń budowlanych ze strony władz Berlina.

 

Cała procedura weryfikacji potrzeb MSZ, wyboru nowego projektanta, zamówienia nowego projektu lub negocjacji z autorami posiadanego przez MSZ projektu i uzyskanie wszystkich pozwoleń budowlanych oznaczałyby jednak opóźnienie wybudowania ambasady o ok. 3 lata.

 

W związku z tym, jak relacjonują przedstawiciele resortu spraw zagranicznych - podjęto decyzję, że "na taką stratę czasu Polski nie stać" i dalsze prace będą prowadzone w oparciu o wcześniejszy projekt, który ma wszystkie pozwolenia budowlane i jest gotowy do realizacji. Faza budowy nowej placówki ma się rozpocząć na jesieni 2016 r. i potrwać do 2019 r.

 

 

Projekt JEMS Architekci wyłoniono już w 2012 r.

 

Urzędnicy MSZ przyznają, że przyjęty przez resort harmonogram jest "ambitny" i nie można wykluczyć, że w trakcie realizacji mogą pojawić się okoliczności dodatkowe, wpływające na termin zakończenia prac budowlanych, ale zapewniają też o determinacji resortu, by ukończyć je zgodnie z planem.

 

Projekt nowego budynku ambasady, autorstwa pracowni JEMS Architekci Sp. z o.o., wyłoniony został w konkursie MSZ na koncepcję architektoniczną budynku polskiej ambasady w Berlinie jesienią 2012 r. Według ówczesnych planów MSZ, budowa miała zakończyć się w 2016 r. i kosztować ok. 40 mln euro.

 

Pierwsze prace związane z budową nowej siedziby ambasady rozpoczęto w 1997 roku. Jak podaje MSZ, w następnych latach kontynuowano prace projektowe i przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji. Koszt tych prac wyniósł 17,5 mln złotych.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze