Afganka bohaterką "Ulicy Sezamkowej"

Kultura
Afganka bohaterką "Ulicy Sezamkowej"
Sesame Workshop

Ma 6 lat, na imię Zari i pochodzi z Afganistanu. Oto nowa postać afgańskiej wersji Ulicy Sezamkowej, która właśnie zadebiutowała w kolejnej serii dziecięcego show, dołączając do grona popularnych muppetów. Pojawienie się Zari ma wymiar edukacyjny. Nowa bohaterka ma promować równouprawnienie kobiet.

"Baghch-e-Simsim", bo tak nazywa się afgańska koprodukcja "Ulicy Sezamkowej", jest jednym z najpopularniejszych programów telewizyjnych dla dzieci w tym kraju. Właśnie dlatego jej twórcy postanowili wykorzystać możliwości, które mają dzięki osiąganemu przez "Ulicę Sezamkową" zasięgowi i rozbudować scenariusz 5. sezonu telewizyjnego hitu o wątki z udziałem Zari.

 

Sześcioletnia bohaterka, która jako pierwsza w historii występuje w tradycyjnym afgańskim stroju, pojawiać się będzie w odcinkach traktujących o równouprawnieniu kobiet, tożsamości narodowej, różnicach płciowych i promowaniu zdrowia fizycznego. 

 

 

Przebojowa sześciolatka

 

Sherrie Westin, wiceprezes "Sesame Workshop", czyli międzynarodowej organizacji działającej przy "Ulicy Sezamkowej" dostarczającej materiały edukacyjne do nauki za pośrednictwem telewizji, artykułów i mediów społecznościowych, przyznała, że dzięki "pewnej siebie" i "ciekawej świata" bohaterce, twórcom uda się dotrzeć zarówno do dziewcząt, jak i chłopców ze swoim "równościowym" przekazem.

 

26 nowych 25-minutowych odcinków dzięki dubbingowi można obejrzeć w dwóch wersjach językowych: paszto i dari, czyli dwóch języków urzędowych w Afganistanie.

 

"Ulica Sezamkowa" jest jednym z najpopularniejszych programów edukacyjnych na świecie. W Stanach Zjednoczonych jest nadawana od 1969 roku. W Polsce pojawiła się w pierwszej połowie lat 90-tych.

 

 

Sesame Workshop

jak/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze