Co nam grozi jeśli chodzi o rezolucję, która najprawdopodobniej zostanie przyjęta w przyszłym tygodniu przez Parlament Europejski? - zapytała gości Dorota Gawryluk.


Zdaniem Bronisława Komorowskiego "będą dramatyczne skutki, jeśli chodzi o opinię o naszym kraju, stosunek do Polski w wielu istotnych kwestiach. (…) Zostaniemy napiętnowani na długi czas jako kraj, który nie wypełnia standardów europejskich i świata Zachodniego”.


Z kolei Leszek Miller był zdania, że uchwalenie rezolucji teraz "to bardzo szkolny i poważny błąd taktyczny ze strony PE, który jak widać nie może się doczekać żeby potępić Polskę".


- Argument ze strony rządu Beaty Szydło będzie prosty: nie czekając na rezultaty naszych działań, naszej pracy, PE podpuszczony przez różne siły polityczne zrobił, co zrobił. (…) Uważam, że jeśli PE chciał coś poważnego zrobić, to trzeba było poczekać - mówił były premier.


Według Waldemara Pawlaka w sporze o TK należałoby zastanowić się nad wadami polskiego prawa. - Zamiast poprawiania prawa doczekaliśmy się symbolicznej wojny politycznej, gdzie absolutyzm prawników próbuje się zastąpić absolutyzmem polityków, potrzebna jest dobra równowaga - powiedział.

 

"Premier nie może nie opublikować orzeczenia TK"


Leszek Miller był zdania, że premier Beata Szydło "nie może nie opublikować orzeczenia TK, dlatego że ustawa zasadnicza jest w tej sprawie precyzyjna. Premier nie ma prawa interpretować jej treści" - Jedynym pomysłem na rozwiązanie tej sytuacji jest dwupunktowy plan. Prezydium Sejmu i Senatu przystępuje w trybie pilnym do zmiany konstytucji ale tylko w odniesieniu do problematyki TK. (…) w tym czasie TK wstrzymuje się od orzekania, żeby nie powodować postępującego chaosu prawnego – proponował Leszek Miller.


- Rozwiązaniem powinno być ogłoszenie werdyktu TK i przyjęcie zaprzysiężenia 3 sędziów, tak jak sugeruje Komisja Wenecka. (…) Jak można zmieniać konstytucje dlatego że ktoś ja zgwałcił? - pytał Bronisław Komorowski.


Waldemar Pawlak podkreślił, że "brakuje ostatnio możliwości normalnej rozmowy" i że "każdy musi w tej sytuacji troszkę odpuścić". - Wygląda na to, że się zrobiły dwa plemiona, które walczą - zauważył.

 

Smoleńsk będzie coraz bardziej dzielić


Zapytany przez Dorotę Gawryluk o to, czy Smoleńsk musi dzielić Polaków, Leszek Miller odpowiedział, że "od jutra będziemy widzieli, że koncepcja zamachu czy zbrodni jest oficjalną wykładnią państwową. (…) To będzie nas coraz bardziej dzielić". - Straszliwa tragedia jest wprzęgnięta do walki politycznej, która robi się coraz bardziej gwałtowna - powiedział Miller.


Ze zdaniem byłego premiera zgodził się Bronisław Komorowski, który podkreślił, że "w tle tych obchodów będzie przekonanie rządzących obecnie, pana ministra Macierewicza i innych, że teraz udowodnią tezę o zamachu, zbrodni, zdradzie".


- Nie dajmy się wciskać w dyskusję, że rozmawiamy o takich hipotezach, które są czasami zupełnie zadziwiające. (…) Jutro warto byłoby dać przykład taki, że bardziej pamiętamy o tych, którzy zginęli w katastrofie, niż wpisujemy się w ten ogień politycznych utarczek - zauważył Waldemar Pawlak.

 

Rewizja nadzwyczajna


Czy to dobry pomysł żeby przywrócić rewizję nadzwyczajną - zapytała gości Gawryluk, przypominając że program "Państwo w Państwie" wspiera taką inicjatywę ustawodawczą. Dzięki niej Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i Rzecznik Praw Obywatelskich mogliby zaskarżać prawomocne wyroki wtedy, gdy są rażąco niesprawiedliwe.


- To jest chyba najgorszy moment jaki można sobie wyobrazić. Dzisiaj ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym jest pan Ziobro, który w wielu środowiskach, także sędziowskich, nie budzi zaufania jako człowiek bezstronny - zwrócił uwagę Bronisław Komorowski.


Za przywróceniem rewizji opowiedział się Leszek Miller i stwierdził, że "nie brakuje przykładów, w których wyroki zapadają, a potem po latach okazuje się, że były one oparte  na bardzo kruchych podstawach i wtedy byłaby jakaś szansa aby wrócić do sprawy".


Z tą opinią zgodził się Waldemar Pawlak, który zauważył, że "warto przywrócić takie rozwiązanie, bo prawo takie bezwyjątkowe, bezalternatywne czasami może powodzić do sytuacji takich, gdzie trudno jest naprawić jakiś błąd".

Podziel się:
Skomentuj: