"Narastający konflikt jest niebezpieczny dla Polski i Polaków" - przekonywał Jarosława Kaczyńskiego lider Nowoczesnej.


Petru przypomniał, że 2 kwietna podczas spotkania liderów partii politycznych, na którym omawiano możliwe warianty zakończenia konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego, przedstawił swoją propozycję zakończenia kryzysu.


Lider Nowoczesnej podkreślił, że jego propozycja była jedyną "jaka w toku tych rozmów została złożona". Pomysł Nowoczesnej zakłada wprowadzane sędziów wskazanych przez PiS w grudniu na kolejne zwalniające się stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym przy jednoczesnym zaprzysiężeniu przez Prezydenta RP kolejnych sędziów wybranych przez Sejm w październiku zeszłego roku oraz publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r.

 

"Działania Ziobry próbą sabotowania porozumienia"


Lider Nowoczesnej przekonywał Kaczyńskiego, że "narastający konflikt jest niebezpieczny dla Polski i Polaków". Zaakcentował, że zaniepokoiły go działania ministra Zbigniewa Ziobry, "które wypełniają znamiona zastraszania niezawisłych sędziów, są de facto próbą sabotowania naszego porozumienia". Petru nawiązał w ten sposób do pisma wysłanego przez ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego do prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rezplińskiego, w którym ostrzegł sędziów TK przed łamaniem prawa.

 

"Nie mogę czekać w nieskończoność"

 
Petru podkreślił, że czeka na przyjęcie jego pomysłu lub przedstawienie innej konstruktywnej propozycji zakończenia sporu. Zaznaczył, że nie może jednak czekać na reakcję w nieskończoność.

 

"Nieprzekraczalną datą ustosunkowania się do niej jest 12 kwietnia. Tego dnia bowiem Komisja Sprawiedliwości ma zarekomendować Sejmowi kandydata na zwalniające się w TK miejsce. Brak reakcji z Pana strony będzie odrzuceniem mojej propozycji, co przyjmę ze smutkiem. Oznaczać to bowiem będzie zerwanie rozmów z Pańskiej strony i dalszą eskalację konfliktu konstytucyjnego w Polsce o nieprzewidywalnych skutkach" - podkreślił Ryszard Petru w swoim liście.

 

polsatnews.pl