Dwie pierwsze części popularnej serii o słynnym czarodzieju - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" oraz "Harry Potter i Komnata Tajemnic", zostały wydane w 1997 i 1998 r. Autorka pisała je siedząc na krześle, które jest jednym z czterech, podarowanym jej przez grupę przyjaciół. Dębowy mebel z lat 30. pisarka otrzymała w 1995 r.

 

Po raz pierwszy Rowling postanowiła sprzedać krzesło w 2002 roku. Przekazala je na aukcję charytatywną. Mebel ozdobiła, a na krawędziach umieściła podpis: "Napisałam Harry’ego Pottera, kiedy siedziałam na tym krześle". Wtedy cena wyniosła 21 tys. dolarów.
 

Pisarka dodała też list, w którym napisała, że "krzesło stało się jej oparciem, gdy powstawał »Harry Potter i Kamień Filozoficzny« oraz »Harry Potter i Komnata Tajemnic«".

 

 

Bohater ma troje dzieci

 

W lipcu ma ukazać się nowa powieść nawiązująca do przygód Harrego Pottera. "Harry Potter and the Cursed Child Parts I&II" to książkowa wersja sztuki, która zadebiutuje na londyńskim West Endzie latem. Bohater mimo, że jest już dorosły i ma troje dzieci, to nadal walczy ze złymi mocami. Akcja toczy się 19 lat po wydarzeniach z ostatniej części. Premiera sztuki planowana jest na 30 lipca, a książka ma ukazać się dzień później.

 

Do tej pory na świecie sprzedano ponad 450 mln egzemplarzy siedmiu tomów "Harrego Pottera". Ekranizacje powieści zarobiły prawie 7 mld dolarów.

 

BBC, foto: Reuters