Chętni do pracy "przytulacza" muszą nie tylko wysłać list motywacyjny, ale bardzo zwięźle - w 25 słowach - wyjaśnić, dlaczego właśnie oni idealnie nadają się do opieki nad wombatem.

 

Wprawdzie organizator zapewnia pokrycie kosztów podróży na wyspę, ale dla pakujących już walizki mamy też niepomyślne informacje.

 

Staż przy wombacie trwać ma zaledwie trzy dni i jest skierowany jedynie do rezydentów mieszkających w Australii, muszą oni też mieć skończone 18 lat.

 

 

Wombaty to sporej wielkości roślinożerne zwierzęta o mocnej budowie i krótkich nogach. Osiągają długość 1,2 m i masę do 39 kg. Posiadają grubą, szeroką głowę oraz szczątkowy ogon. Są torbaczami - w torbie znajdują się dwa sutki. W ich uzębieniu brak kłów.

 

Wombaty kopią w ziemi lub pod wapiennymi skałami systemy nor z wieloma wyjściami. Długość takich korytarzy może osiągać do 20 m. W razie potrzeby zwierzęta te potrafią osiągać prędkość rzędu 40 km/godz., którą mogą utrzymać przez 90 sekund. 

 

Wombat australijski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, przez dłuższy czas polowano na niego z powodu drogocennego futra. Szacuje się, że żyje jedynie ok. 70 osobników tego gatunku.

 

national-geographic.pl, polsatnews.pl