Wiceszef Komisji Europejskiej oraz sekretarz Rady Europy w poniedziałek i wtorek w Polsce. Wróci sprawa Trybunału Konstytucyjnego

Polska
Wiceszef Komisji Europejskiej oraz sekretarz Rady Europy w poniedziałek i wtorek w Polsce. Wróci sprawa Trybunału Konstytucyjnego
Polsat News

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, a także sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland będą w poniedziałek oraz wtorek przebywać w Polsce, by prowadzić z władzami w Warszawie dialog o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

- To oczywiście dobry znak, że możemy prowadzić bezpośrednią wymianę opinii z polskimi władzami w tej sprawie" - powiedziała w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa. 

 

Pierwszy wiceszef KE będzie w Warszawie we wtorek 5 kwietnia dzień przed tym zanim kolegium komisarzy wróci do debaty o sytuacji w Polsce i zdecyduje o ewentualnych dalszych krokach.

 

Dzień przed wizytą Timmermansa w poniedziałek w Warszawie będzie sekretarz generalny Rady Europy. Jego rzecznik Daniel Holtgen podkreślił, że Jagland uważa, iż opinia Komisji Weneckiej na temat zmian w Trybunale Konstytucyjnym w Polsce jest podstawą do dialogu.  - Nieuchronnie będzie dyskusja o opinii Komisji Weneckiej i sytuacji dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził.

 

Innym tematem rozmów podczas oficjalnej wizyty Jaglanda w Polsce mają być zmiany, jakie zaszły w mediach publicznych. - Będziemy rozmawiać z ministrem kultury o prawie medialnym. Pan Jagland zaproponował, by eksperci Rady Europy pracowali wspólnie z polskimi władzami w tej sprawie. Będziemy chcieli przedyskutować naszą ofertę współpracy - zapowiedział Daniel Holtgen.


Jagland spotka się z prezydentem i premier

 

W poniedziałek sekretarz generalny Rady Europy spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim. Na wtorek planowane jest spotkanie Jaglanda z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. Sekretarz generalny RE ma też spotkać się w Warszawie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.


Na początku stycznia Jagland napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraził zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i zaproponował dialog z ekspertami Rady Europy ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę.

 

Drugą część wizyty Jagland ma spędzić na Lubelszczyźnie - odwiedzi Frampol. Zaplanowano tam m.in. spotkanie Jaglanda z młodzieżą szkolną oraz wizytę na cmentarzu żydowskim, który zrewitalizowany został z udziałem społeczności lokalnej.

 

W środę Komisja Europejska znów o sytuacji w Polsce

 

Na razie oficjalnie nie wiadomo z kim w Warszawie będzie rozmawiał komisarz Frans Timmermans.

 

6 kwietnia Komisja Europejska ma wrócić do debaty o sytuacji w Polsce, po tym jak 11 marca Komisja Wenecka przyjęła opinię w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Nie jest przesądzone, czy na tym posiedzeniu zapadną jakieś decyzje ws. dalszych kroków wobec Warszawy.

 

Według nieoficjalnych informacji nie należy oczekiwać dużej debaty na kolegium komisarzy, a raczej zdania relacji przez Timmermansa z wizyty w Polsce. - Mamy wiele tematów, którymi musimy się zajmować: kwestię migracji, agendę cyfrową" – powiedział pragnący zachować anonimowość urzędnik Komisji.

 

Celem procedury ochrony praworządności, jaką wobec Polski wszczęła w styczniu Komisja Europejska jest umożliwienie jej dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać "wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia" przez państwo unijne wartości, o jakich mowa w Traktacie o UE.

 

KE może na obecnym etapie wydać "uzasadnianą opinię" co do stanu praworządności w Polsce. Na końcu tej procedury jest wystąpienie do Rady UE o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny i w konsekwencji objęcie Polski sankcjami. Na to jednak musiałyby się zgodzić wszystkie państwa członkowskie.

 

PAP

 

 

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze