Kardynał Dziwisz w Łagiewnikach: światowy i ślepy terroryzm odsłania swoje nieludzkie oblicze

Polska

- Tylko miłosierdzie Boga może ocalić nasz częst niemiłosierny świat - mówił podczas homilii wygłoszonej w święto Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

W niedzielę na całym świecie obchodzone jest Święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione w 2000 roku przez papieża Jana Pawła II w dniu kanonizacji Siostry Faustyny. Na uroczystości, które rozpoczęły się już w sobotę, przyjechali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pielgrzymi z Polski i wielu krajów świata.

 

- W wielu krajach do głosu dochodzi przemoc, toczą się wojny, trwają krwawe prześladowania chrześcijan w różnych regionach świata, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Światowy i ślepy terroryzm odsłania swoje nieludzkie oblicze. W tej sytuacji Ojciec Święty Franciszek ogłosił Rok Święty Miłosierdzia, bo tylko miłosierdzie Boga może ocalić nasz często niemiłosierny świat. Jesteśmy o tym głęboko przekonani, dlatego jesteśmy ludźmi nadziei i zachowujemy w sercu pokój - mówił w homilii kard. Dziwisz.

 

- Dlatego również z tego miejsca wołamy do całego świata, dając świadectwo naszej wiary w moc Bożego Miłosierdzia. To ono jest źródłem nadziei i pokoju. Jesteśmy przekonani, że miłosierdzie Boga i nasze miłosierdzie może przywrócić równowagę w pogruchotanym i niemiłosiernym świecie, niszczonym przez ślepą nienawiść i egoizm. Naszą odpowiedzią niech będzie osobiste nawrócenie, wzajemne przebaczanie sobie win i pojednanie w naszych rodzinach i środowiskach, w naszym społeczeństwie - wzywał metropolita.

 

Przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży

 

Kardynał wskazał też, że "w doświadczenie Roku Świętego Miłosierdzia wpisuje się Światowy Dzień Młodzieży, który będzie równocześnie Jubileuszem Miłosierdzia dla młodych z całego świata".

 

- Przybądźcie do nas! Czekamy na was! Nie lękajcie się! Otworzymy przed wami nasze domy i nasze serca, abyście mogli doświadczyć łaski Roku Świętego Miłosierdzia. Kraków żyje Bożym miłosierdziem. To miasto św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II - zaapelował kardynał.


Na zakończenie mszy kard. Dziwisz poświęcił Dzwon Miłosierdzia. Bicie dzwonu ma powitać w lipcu papieża Franciszka w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Po raz pierwszy jego dźwięk usłyszeli wierni zgromadzeni w Łagiewnikach. Ważący pół tony dzwon jest ozdobiony symbolem Światowych Dni Młodzieży oraz herbami papieża Franciszka, kardynała Stanisława Dziwisza i Jana Pawła II.

 

Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, którzy w Niedzielę Palmową byli w Watykanie, wręczyli obecnym na uroczystości w Łagiewnikach gałązki oliwne poświęcone przez papieża Franciszka.

 

Sanktuarium w Łagiewnikach

 

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, która w swoim "Dzienniczku" przekazała światu przesłanie o Bożym Miłosierdziu, i została kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II.

 

Nieopodal, na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował Karol Wojtyła, z inicjatywy metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza powstało Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

 

PAP

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze