Wielka makieta kolejek na Stadionie Narodowym

Kultura

Nie lada gratka dla miłośników miniaturowych pociągów. Na Stadionie Narodowym można oglądać świat kolei w małym formacie. Ekspozycja prezentuje modele dziesiątek lokomotyw i setek wagonów, mijających się na 150 rozjazdach, na prawie kilometrze torów. Ogromną makietę widział już reporter Polsat News Michał Giersz.

Makieta, na której ruch miniaturowych pociągów zapewnia ponad 14 kilometrów przewodów, odwzorowuje sieć kolejową i tereny Dolnego Śląska, które w przeszłości były jednymi z najlepiej skomunikowanych regionów na mapie Polski. Na wystawie można zobaczyć małe i średnie stacje kolejowe, bocznice, fabryki, rampy przeładunkowe, gospodarstwa rolne i zakłady przemysłowe.

 

Są też zielone lasy, granatowe jeziora, nad którymi można zobaczyć wędkarzy, czy rolnicy uchwyceni podczas wykonywania codziennych prac polowych. Dzięki sterowaniu komputerowemu oraz interaktywnym funkcjom, odwiedzający mogą aktywnie włączyć się do życia lokalnej społeczności i samodzielnie np. nakarmić kury, uruchomić wesołe miasteczko lub wiatrak albo wezwać straż pożarną do pomocy.

 

Wszystko to jest 87 razy mniejsze niż w rzeczywistości, czyli w tzw. standardzie H0. Aby obejść całą makietę należy przespacerować ponad 130 metrów. W czasie tej wycieczki można zobaczyć ponad 900 metrów torów.

 

Wystawa będzie otwarta w dniach 2 kwietnia - 29 maja. Za bilet dla dorosłego trzeba zapłacić 23 zł, a dla dziecka - 19 zł.

 

polsatnews.pl

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze