W poniedziałek ukaże się srebrna pięciozłotówka poświęcona Legii Warszawa

Biznes
W poniedziałek ukaże się srebrna pięciozłotówka poświęcona Legii Warszawa
NBP

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 5 zł upamiętniająca klub Legia Warszawa pojawi się w obiegu 4 kwietnia –zapowiedziała Narodowy Bank Polski. W ten sposób NBP chce uczcić warszawski klub w setną rocznicę jego powstania.

Jak zapowiada NBP dla kolekcjonerów przygotowano 20 tys. sztuk monet, każda w cenie 80 zł.

 

"Drużynę sportową Legia założyli w kwietniu 1916 roku żołnierze Legionów Polskich Piłsudskiego, którzy walczyli podczas I wojny światowej na froncie wschodnim (Wołyń). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Legia odrodziła się w Warszawie. Tam trafili żołnierze z drużyny i z tym miastem jest związana do dziś" - przypomina NBP.

 

Dokładnie klub został założony w 1916 roku w Kościuchnówce (niedaleko Maniewicz na Wołyniu) jako "Drużyna Sportowa Legia". Po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku drużyna kontynuowała grę na szczeblu amatorsko-towarzyskim. Potem nastapila reaktywacja w stolicy jako Wojskowy Klub Sportowy (WKS) Warszawa, 14 marca 1920 roku.

 

Wizerunek monety zaprojektował Grzegorz Pfeifer. Na jej rewersie ukazany jest herb klubu oraz postać jednego ze współzałożycieli i pomysłodawcy nazwy, Stanisława Mielecha - żołnierza, doktora praw, publicysty, a także piłkarza i społecznika. Awers przedstawia wizerunek piłki nożnej.

 

Drużyna piłki nożnej Legii 11 razy zdobywała mistrzostwo Polski, 17 razy puchar Polski, a 4 razy superpuchar Polski. Reprezentanci klubu wywalczyli na igrzyskach olimpijskich 86 medali a na mistrzostwach Polski ponad 1300 razy zajmowali pierwsze miejsca. - Żaden inny klub sportowy nie ma na swoim koncie takich osiągnięć – podkreśla Bogusław Leśnodorski, prezes zarządu Legii Warszawa SA.


Kolejną emisję pieniędzy kolekcjonerskich NBP planowanuje jest na 12 kwietnia - do obiegu zostanie wprowadzony banknot "1050. rocznica chrztu Polski" o nominale 20 zł.

 

banknot chrzest

 

polsatnews.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze