Zdaniem przedstawicieli architektonicznego magazynu "eVolo", z tysięcy nadesłanych prac najciekawszą okazała się nadesłana przez Yitan Sun i Jianshi Wu.

 

Central Park to chluba nowojorczyków. W centrum miasta pełnego "drapaczy chmur" 341-hektarowy pas zieleni nawet w obecnym kształcie robi ogromne wrażenie.

 

Parking dla dronów

 

Drugim miejscem wyróżniony został równie innowacyjny projekt "The Hive" - wieży kontrolnej dla zaawansowanych technologicznie dronów, które do klientów (mieszkańców Nowego Jorku) dostarczać miałyby m.in. jedzenie i inne towary handlowe.

Został on zaprojektowany przez Hadeel Ayed Mahometa, Yifeng Zhao i Chengda Zhu ze Stanów Zjednoczonych, którzy przewidują, że w przyszłości obecne ograniczenia prawne - dotyczące nawigacji dronów - zostaną złagodzone.

 

 

Budynek serwerownia

 

Trzecie miejsce przyznano pomysłowi na "Wieżowiec danych" na Islandii. Budynek miałby funkcjonować jako gigant 3D płyty głównej - z wielu różnych serwerów używanych przez firmy do przechowywania i przetwarzania niezliczonych ilości danych.

 

Aktualne centra danych zużywają duże ilości energii, ale według projektu Valerii Mercuri i Marco Merlettiego z Włoch, odnawialne źródła energii na Islandii pozwolą, by ten budynek zasilany był w 100 proc. energią wodną i geotermalną.

 

 

eVolo Magazine, abc.es