Egipt oburzony zachowaniem Messiego. "Jak on mógł?"

Świat
Egipt oburzony zachowaniem Messiego. "Jak on mógł?"
MBC's MASR

Najlepszy piłkarz świata Lionel Messi przekazał ostatnio egipskiej prezenterce na cele charytatywne, parę swoich sportowych butów. Gest, który na pierwszy rzut oka wydaje się być uprzejmym i miłym, wielu Egipcjan odebrało jednak jako zniewagę. W wielu krajach kultury arabskiej buty uważane są bowiem za coś nieczystego, a podanie swoich własnych innej osobie - za znieważenie i obrazę.

Wszystko wydarzyło się podczas programu "Tak jestem sławny" transmitowanego w telewizji MBC's Misr Channel. Chociaż dziennikarka (Mona al-Sharqawi) przyjęła obuwie gwiazdy z uśmiechem i podziękowała, tysiące Egipcjan poczuło się urażonych.

 

Internet głośno i zdecydowanie protestuje

 

"To obrzydliwe. Zarobił tysiące dolarów, a na koniec ofiarował buty. I jeszcze głupia dziennikarka się ucieszyła" - napisała jedna z internautek, Sala77ar7ash. "Nazwa Egipt to coś znacznie większego niż buty Messiego. Nasz kraj został znieważony" - dodał użytkownik sulimanahmad670.

 

W wielu krajach muzułmańskich pokazanie komuś podeszwy traktowane jest jako obraźliwe. W języku arabskim funkcjonuje także sformułowanie "uderzyć kogoś z buta". Z wcieleniem takiego zachowania w życie zderzył się np. były prezydent Stanów Zjednoczonych. George W. Bush.

 

Bush zaatakowany został podczas konferencji prasowej w Bagdadzie w 2008 roku, gdy iracki dziennikarz Muntasir al- Zaydi rzucił w głowę państwa USA najpierw jednym, a potem drugim ze swoich butów.

 

"To największa zniewaga w czasie 7 tysięcy lat historii Egiptu!"

 

Jak zakończy się cała sprawa  i czy Egipcjanie wymuszą na telewizji zwrócenie butów gwieździe światowego futbolu? Na razie ostro zareagował jeden z egipskich prezenterów, który w programie "Ekskluzywny" zdjął swoje obuwie i prezentując je do kamery dodał: "W czasie 7 tysięcy lat swojej historii Egipt nigdy nie został tak upokorzony! To moje buty Messi. Przekazuje je Argentynie".

 

 

polsatnews.pl, bbc.com, marca.es

po/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze