- Sędziego powołamy w trybie przewidzianym przez regulamin Sejmu, jak rozstrzyga konstytucja – powiedział dziś w Sejmie szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 

Na pytanie dziennikarzy, czy gestem dobrej woli nie byłoby powstrzymanie się przez PiS przed zgłoszeniem kandydata na sędziego, odpowiedział, że to "niemożliwe, ponieważ kończy się kadencja jednego z sędziów i obowiązkiem Sejmu jest wybrać następnego".

 

Terlecki zapowiedział też, że w najbliższy czwartek odbędzie się pierwsze spotkanie ekspertów, którzy mają dokonać analizy sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz opinii Komisji Weneckiej.

 

Prof. dr hab. Zbigniew Jędrzejewski jest prawnikiem, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertem  w zakresie prawa karnego. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1 stycznia 2012 jest profesorem nadzwyczajnym UW, od października 2012 r. - dyrektorem Instytutu Prawa Karnego. Jest również profesorem nadzwyczajnym w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce. 

 

Neumann: jest nadmiarowo wybranych trzech sędziów


Kluby PO, PSL i Nowoczesnej już w ubiegły czwartek ogłosiły, że nie zgłoszą swoich kandydatów na sędziego Trybunału, przypominając, że prezydent wciąż nie odebrał przysięgi od trzech sędziów wybranych przez poprzedni parlament.


- Jeżeli ktoś naprawdę myśli o znalezieniu kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, to miejsce (po Granacie - red.) nie powinno być obsadzane do czasu rozwiązania sporu. Mamy nadmiarowo wybranych trzech sędziów przez PiS i z tej grupy należałoby ich przyjmować - powiedział wówczas szef klubu PO Sławomir Neumann.

 

polsatnews.pl