W Turcji zatrzymano 350 migrantów, którzy płynęli do Grecji

Świat
W Turcji zatrzymano 350 migrantów, którzy płynęli do Grecji
PAP/EPA/STR

Turecka straż przybrzeżna zatrzymała ok. 350 migrantów, głównie Birmańczyków, którzy w niedzielę próbowali dotrzeć na grecką wyspę Lesbos - donosi turecka agencja Dogan.

Statek patrolowy zauważył pięć łodzi ok. 7 km od małej zatoczki w okolicach miasta Dikili w prowincji Izmir, w zachodniej Turcji.


Po dotarciu na brzeg pasażerowie, wśród których byli przede wszystkim Birmańczycy, zostali przewiezieni na komisariat policji.


Uciekamy przed prawdziwym zagrożeniem oraz przed biedą


- W naszym kraju przeprowadza się masakry muzułmanów - powiedział jeden z birmańskich migrantów. - Uciekamy przed prawdziwym zagrożeniem oraz przed biedą - dodał.

 

W zamieszkanej głównie przez buddystów Birmie muzułmanie Rohingya padają ofiarami dyskryminacji i przemocy. Rohingya są uważani za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie.


Od wejścia w życie przed tygodniem umowy UE-Turcja, której celem jest zamknięcie szlaku egejskiego, jakim uchodźcy docierają do Europy, napływ migrantów maleje. W sobotę podano, że w piątek na greckie wyspy dotarło tylko 78 osób, a w czwartek - 161.

 

Ankara przyjęła już 2,7 mln uchodźców z Syrii


Zgodnie z planem wszyscy imigranci, którzy począwszy od 20 marca nielegalnie przedostają się z Turcji na greckie wyspy, będą odsyłani z powrotem do Turcji. W zamian UE ma przesiedlać bezpośrednio z tureckich obozów syryjskich uchodźców; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka UE ma przyjąć jednego syryjskiego uchodźcę z Turcji. Od wybuchu wojny w Syrii Ankara przyjęła około 2,7 mln uchodźców z tego kraju.


Plan UE-Turcja ma zniechęcić uchodźców do nielegalnej wyprawy do Grecji oraz pokazać, że zostając w Turcji, będą mieć możliwość legalnej podróży do UE.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze