Według szefa prowadzącej konkurs Fundacji Napraw Sobie Miasto Pawła Wyszomirskiego przedsięwzięcie ma nie tylko promować najciekawsze pomysły zgłaszane lub realizowane w 2015 r. w ramach budżetów obywatelskich i inicjatyw lokalnych w polskich miastach. Chodzi też o formę nacisku na samorządy, gdzie idea nie została doprowadzona do pomyślnego końca.

 

- Już 170 miast wprowadziło budżety obywatelskie, to blisko 50 więcej niż przed rokiem. Widać więc, że idea się rozwija, co cieszy. Nie wszędzie jednak proces doprowadzony został do końca, nie wszystkie wybrane przez mieszkańców projekty zostały zrealizowane. Konkurs to okazja, by powiedzieć włodarzom sprawdzam” - wyjaśnił Wyszomirski, cytowany przez jednego z partnerów konkursu.

 

Pomysły ocenią eksperci i internauci

 

W konkursie mogą uczestniczyć autorzy pomysłów i gminy, na terenie których zostały one zrealizowane. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: społecznej (pomysły zgłoszone w 2015 r.) oraz samorządowej (projekty zrealizowane w 2015 r.). Oceniać pomysły będą internauci oraz grono ekspertów.

 

W jury będą pracowali: Piotr Żuber z Ministerstwa Rozwoju, Julita Wilczek z Instytutu Sobieskiego, Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, Rafał Kerger z Portalu Samorządowego, Ewa Stokłuska z Pracowni "Stocznia", Konrad Niklewicz z Instytutu Obywatelskiego, Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia "Bona Fides" i Paweł Wyszomirski.

 

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji konkursu na 54 pomysły biorące udział w nim udział oddano w głosowaniu 33 779 głosów. Nagrodzeni zostali autorzy radomskiego projektu „Ułatwienia rowerowe w Radomiu” oraz „Woonerf - ulica - podwórzec w Łodzi".

 

Zgłoszenia projektów należy przesyłać na adres konkurs@naprawsobiemiasto.eu do 17 kwietnia br. (w formie 3-minutowych filmów lub prezentacji). Ogłoszenie wyników nastąpi w maju podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nagrodami są promocja pomysłów lokalnych na poziomie ogólnopolskim, sprzęt elektroniczny i ekologiczne gadżety.

 

PAP