Polacy jedzą dwa razy więcej soli niż powinni. Przedświąteczne ostrzeżenie dietetyków

Technologie
Polacy jedzą dwa razy więcej soli niż powinni. Przedświąteczne ostrzeżenie dietetyków
Flickr/Rebecca Siegel/CC BY 2.0

Dorosły człowiek powinien jeść maksymalnie 5 gramów soli dziennie, ale statystyczny Polak spożywa jej ponad 10 gramów. - Nie dodawajmy soli do potraw, bo zawierają ją już - i to nierzadko w dużych ilościach - produkty spożywcze, które kupujemy, m.in. pieczywo, żółty ser czy wędliny - przypominąją dietetycy.

- Średnio powinniśmy spożywać około 5 gramów soli dziennie, to jest jedna płaska łyżeczka. A dzieci - 3,5 grama - zwraca uwagę Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia.

 

Z badań wynika natomiast, że średnio Polak zjada dziennie 10,5 grama soli. - Z tym, że nie brano pod uwagę żywienia na mieście, poza domem, a wiadomo, że w restauracjach, barach szybkiej obsługi spożywa się dosyć dużo soli - dodaje ekspertka.

 

Hanna podkreśla, że nie powinno się dosalać potraw. - Większość soli, którą jest spożywana, znajduje się w kupowanych produktach spożywczych. Dużo soli zawierają m.in.: pieczywo, nabiał, wędliny, przetwory mięsne, zbożowe czy warzywne, keczup, sosy w proszku - wylicza.

 

Nadmiar soli źle wpływa na organizm

 

Dietetyczka opisuje , że sól jest bardzo niebezpieczna m.in. dla osób, które mają problemy z błona śluzową żołądka.  - Jeżeli ktoś ma wrzody, nadżerki, refluks, to spożywanie dużej ilości soli jest pierwszym krokiem do raka żołądka. Choroby układu krążenia - nadciśnienie, udar mózgu, zawał - a także choroby nerek czy bóle stawów również wynikają z nadmiaru soli - mówi.

 

- Nie powinniśmy stosować soli, a jej wymienniki, czyli przyprawy i zioła. One nadają smak, a dodatkowo mają działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe. Istnieje też sól niskosodowa, sodowo-potasowa - to są ewentualne wymienniki, ale też powinniśmy używać ich z umiarem - radzi Stolińska-Fiedorowicz.

 

PAP

ptw/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze