Przemawiając na uniwersytecie Stanforda Clinton podkreśliła, że Ameryka powinna okazać solidarność z Europą w godzinie próby. - Nasi europejscy partnerzy byli z nami 11 września. Nadszedł czas aby postąpić podobnie – powiedziała.

 

Clinton podkreśliła, że Stany Zjednoczone nie mogą "odwracać się plecami do sojuszników a obrażanie ich nie jest dobrym sposobem na zwalczanie terroryzmu".

 
Konieczność zwalczenia ISIS
 

Była sekretarz stanu oceniła również, że ataki terrorystyczne w Brukseli, w których zginęło ponad 30 osób, były "kolejnym brutalnym przypomnieniem" o tym, że należy uczynić więcej aby pokonać Daesh.

 

Zdaniem Clinton USA i UE powinny zrewidować zasady bezpieczeństwa na lotniskach oraz inne "miękkie cele", które Daesh może zaatakować.

 

Clinton krytycznie o Trumpie i Cruzie

 

Clinton zdecydowanie skrytykowała apele Trumpa dotyczące przywrócenia stosowania tortur przy przesłuchaniach podejrzanych o terroryzm, zakazu wjazdu do USA muzułmanów i represji wobec rodzin terrorystów. - Jestem dumna, że pracowałam w administracji prezydenta Obamy, która zdelegalizowała tortury – powiedziała.

 

Odrzuciła też sugestie skrajnie konserwatywnego senatora z Teksasu Teda Cruza, dotyczące dokonania "dywanowych bombardowań" pozycji Daesh w Syrii i patrolowania przez policję skupisk muzułmanów w USA. - To są propozycje niebezpieczne i bezcelowe - stwierdziła Clinton.

 

PAP