- Jeżeli chodzi o kwestię dowodzenia i koordynacji to chcemy powiedzieć, że wszystko jest przygotowane pod kątem organizacyjnym. Zostały podzielone role i przypisani funkcjonariusze do poszczególnych zadań – poinformował Zieliński. Wiceminister dodał, że poza operacjami policji, straży pożarnej oraz służb kontroli granicznej, przygotowano podoperację obejmującą zabezpieczenie antyterrorystyczne kraju, którą dowodzić będzie szef Biura Operacji Antyterrorystycznych.

 

Ustawa antyterrorystyczna

 

Zieliński potwierdził słowa ministra Mariusza Błaszczaka o przygotowywanej "bardzo intensywnie ustawie antyterrorystycznej".

 

- Jutro odbędzie się posiedzenie zespołu antyterrorystycznego pod przewodnictwem ministra Mariusza Błaszczaka. Po tym posiedzeniu będzie podana informacja mediom publicznym o tej ustawie - dodał.

 

- Pamiętajmy o tym, że służby muszą dysponować takimi narzędziami i instrumentami, które zapewnią im możliwość sprawnego działania - komentował głosy krytyczne wobec ustawy. - Chcemy być bezpieczni, więc musimy służby  wyposażyć w te środki. Ta ustawa nie będzie zawierała jakiegoś nowego katalogu uprawnień służb specjalnych czy służb mundurowych. Będzie natomiast zapewniała lepszą koordynację służb i środków jakimi dysponują w przypadkach zagrożenia - wyjaśnił Zieliński.

 

Zakaz przenoszenia rozładowanej broni

 

- Kolejne istotne rozstrzygnięcie prawne, które jest w drodze, a będzie podpisane niebawem, to będzie rozporządzenie MSWiA, o zakazie noszenia i przenoszenia broni w stanie rozładowanym. Planujemy objęcie tym zakazem Warszawy od 4 do 10 lipca w kontekście szczytu NATO, a w woj. małopolskim i śląskim w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży od 20 lipca do 1 sierpnia 2016 roku - poinformował Zieliński.

 

Minister przypomniał także o przywróceniu kontroli granicznej.

 

– Planujemy to na okres od 4 lipca do 2 sierpnia - podsumował.

 

polsatnews.pl