W kolejnej fazie zawodów URC (University Rover Challenge) znaleźli się polscy studenci z Białegostoku, Rzeszowa, Częstochowy, Łodzi, Warszawy oraz dwa zespoły z Wrocławia. Finaliści zostali wyłonieni przez amerykańskich sędziów, po tzw. Critical Design Review, czyli szczegółowym przeglądzie projektów technicznych łazików.

 

Kosmiczne wydarzenie

 

Tymczasem jury europejskich zmagań (European Rover Challenge), wciąż przyjmuje zgłoszenia do swojej edycji konkursu. Do końca rejestracji na ERC pozostało zaledwie 10 dni. Termin składania aplikacji dla drużyn chcących wziąć udział w rywalizacji mija z końcem marca.

 

Trzecie europejskie zawody łazików marsjańskich odbędą się w dniach 10-13 września w Jasionce, w województwie podkarpackim i – jak zapowiadają organizatorzy - będą największym robotyczno-kosmicznym wydarzeniem w Europie. W zeszłym roku w tej imprezie uczestniczyło ponad 30 tysięcy widzów oraz najważniejsi eksperci związani z branżą kosmiczną: m.in. dr Gianfranco Visentin - szef działu robotyki w ESA (European Space Agency) i dr Harrison Schmitt - uczestnik misji Apollo 17.

 

Marsjańska liga

 

URC i ERC wspólnie tworzą zarządzaną przez Mars Society światową ligę Rover Challenge Series, w ramach której rozgrywane są zawody robotyczne. Drużyny, rywalizujące w poszczególnych zawodach, zbierają punkty do klasyfikacji generalnej, z której na koniec sezonu wyłoniony zostanie najlepszy zespół robotyczny na świecie.