Pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej. W XX wieku astronomiczna wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się 21 marca. Ostatni raz pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypadał tego dnia w 2011 roku. Wszystkie kolejne do roku 2043 przypadać będą wyłącznie na 20 marca, a do 2101 nawet dzień wcześniej. Kolejny początek astronomicznej wiosny 21 marca nastąpi dopiero w 2102 roku.

 

Wszystko za sprawą XVI-wiecznej reformy kalendarza oraz zmian w ruchu Ziemi.


W tym roku na wiosennym niebie atrakcji nie zabraknie - będzie można podziwiać m.in. rój Lirydów i przejście Merkurego na tle tarczy Słońca. Początek astronomicznej wiosny jest istotny dla wyznaczania daty Wielkanocy. Ustala się ją na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku pełnia Księżyca nastąpi za trzy dni. 


Pierwszy dzień astronomicznej wiosny nie będzie w Polsce pogodny. W całym kraju będzie pochmurnie, na przejaśnienia można liczyć tylko na południu Polski. W regionie Lublina już o poranku pojawiły się opady deszczu. Temperatura także nie będzie rozpieszczać. W ciągu dnia maksymalnie od 1 stopnia w Suwałkach, przez ok. 7 stopni w centrum kraju, do 9 stopni na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr zachodni, umiarkowany i słaby.

 

Polsat News