Grecja: napływ migrantów trwa w dzień po porozumieniu UE z Turcją

Świat
Grecja: napływ migrantów trwa w dzień po porozumieniu UE z Turcją
PAP/EPA/Orestis Panagiotou

Napływ migrantów do Grecji w niedzielę, już po wejściu w życie porozumienia UE z Turcją zamykającego szlak egejski, wciąż trwał i przyniósł kolejne ofiary. Utopiły się dwie dziewczynki, a dwaj syryjscy uchodźcy zmarli na atak serca - podała grecka policja.

Straż przybrzeżna niedaleko Rodos wyłowiła z morza ciała dwóch dziewczynek, które w niewyjaśnionych okolicznościach wypadły z łodzi transportującej ok. 40 migrantów.


Z kolei dwaj syryjscy uchodźcy po przybyciu rano łodzią na Lesbos zmarli na atak serca - podał przedstawiciel na wyspie wysokiego komisarza ds. uchodźców ONZ (UNHCR) Boris Czeszirkow.


W ciągu 24 godzin do 8 rano w niedzielę lokalnego czasu na greckie wyspy przybyło według greckiego rządowego centrum antykryzysowego 875 uchodźców i migrantów.


Podpisane w piątek w Brukseli porozumienie między Unią Europejska a Turcją przewiduje odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów przybyłych do Grecji poczynając od niedzieli, włącznie z pragnącymi uzyskać azyl Syryjczykami.


Grecy już po południu w sobotę zaczęli odsyłać ze swoich wysp wszystkich migrantów i uchodźców, aby opróżnić ośrodki rejestracji - pisze agencja EFE.


Zgodnie z porozumieniem za każdego Syryjczyka odesłanego z Grecji do Turcji, inny Syryjczyk zostanie przesiedlony z Turcji do UE. Pierwszeństwo przysługuje tym migrantom, którzy nie próbowali nielegalnie przedostać się do krajów unijnych.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze