- Kiedy mijają trudne dni, dramatyczne momenty w historii, pozostaje zawsze do wykonania codzienna praca, praca na rzecz swego państwa i społeczeństwa, ale także budująca wzajemne relacje - zaznaczył prezydent. Andrzej Duda dodał, że taka praca jest niezwykle cenna, bo służy podtrzymywaniu przyjaźni i budowaniu jej w spokojnych czasach.

 

Symboliczne odznaczenia

 

Prezydent powiedział, że odznaczenia mają wymiar symboliczny. - Tak jak się je zawiesza, pozostają na sercach, proszę byście byli przekonaniu, że są z serca ofiarowane - dodał.

 

Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali Tamas Salamon-Racz (pośmiertnie za wybitne zasługi w niesieniu pomocy Polakom podczas drugiej wojny światowej), Geza Jeszenszky (m.in. za rozwijanie polsko-węgierskiej współpracy), a Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP otrzymał Miklos Soltesz i Szilard Nemeth. Uroczystość wręczenia odznaczeń w siedzibie węgierskiego parlamentu kończy trzydniową wizytę prezydenta Dudy na Węgrzech.

 

Andrzej Duda spotkał się podczas wizyty m.in. z prezydentem Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem. Z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

PAP