Zandberg o nieopublikowaniu orzeczenia TK: będzie oznaczać dla Polski międzynarodową izolację

Polska

- Odmowa publikacji ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego to przekroczenie granicy demokratycznego państwa prawa - powiedział Adrian Zandberg, gość "Wydarzeń" o godzinie 22:00. Jeden z liderów partii Razem jest zdania, że "tak otwarty atak na fundamenty państwa prawa będzie oznaczać dla Polski międzynarodową izolację".

W rozmowie z Joanną Wrześniewską-Sieger polityk skrytykował retorykę PiS w sprawie sporu o Trybunał. - To jest próba wmówienia Polakom, że aby prowadzić politykę socjalną, trzeba zdewastować państwo prawa - stwierdził.  

 

Partia Razem zakończyła w czwartek trwającą osiem dni pikietę przed siedzibą KPRM w sprawie braku publikacji zeszłotygodniowego orzeczenia TK.

 

Najpierw pikieta, później sąd

 

- Od początku zapowiadaliśmy, kiedy zakończymy swoją pikietę. Byliśmy tam, by przypominać premier Szydło, że nikt nie stoi ponad prawem, że jej obowiązkiem jest publikacja ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - wyjaśnił Zandberg.

 

- Teraz przechodzimy do działań, które mają charakter prawny. Chcemy, żeby sprawą braku publikacji zainteresowały się sądy administracyjne – dodał.

 

W czwartek Razem skierowała do KPRM wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Jej przedstawiciele oznajmili, że jeśli premier nie zareaguje w ciągu 30 dni na wezwanie, czyli nie opublikuje wyroku TK, skierują skargę na bezczynność do sądu administracyjnego.

 

Polsat News

ml/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze