Systemy dla niewidzących w autobusach w Tarnowie

Polska
Systemy dla niewidzących w autobusach w Tarnowie
mpk.tarnow.pl

Osoby niewidzące i słabowidzące w Tarnowie będą mogły za pomocą specjalnych pilotów uruchamiać dźwiękowe systemy identyfikacji autobusów komunikacji miejskiej. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nieodpłatnie przekaże niepełnosprawnym 80 takich urządzeń.

Piloty będą współpracować z systemami głośnomówiącymi dla osób niewidomych, które zostały już zamontowane w autobusach MPK. Jak poinformowały w piątek miejscowe władze, Tarnów jest drugim, po Łodzi, miastem w Polsce, w którym wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej wyposażono w taką technologię.

 

- To dobry przykład wprowadzania w życie idei inteligentnego miasta, której głównym celem jest rozwiązywanie określonych problemów - podkreślił Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

 

Specjalne piloty

 

Z pilota można skorzystać, gdy autobus dojeżdżając do przystanku znajdzie się w jego zasięgu (około 50 m). Wtedy należy uruchomić system naciskając jeden z dwóch przycisków na urządzeniu. Autobus "odpowiada" głośnym komunikatem dźwiękowym o numerze linii i kierunku jazdy. Uruchomienie systemu powoduje też wyświetlenie się bardzo wyraźnego komunikatu na komputerze kierowcy informującego go o wsiadającej osobie niepełnosprawnej, której należy pomóc przy wejściu do pojazdu.

 

Drugi, większy przycisk na pilocie może być wykorzystany w przyszłości do sterowania tablicami przystankowymi. Dzięki temu osoba niedowidząca będzie mogła sprawdzić (w formie dźwiękowej) najbliższe odjazdy z danego przystanku.

 

Danuta Flek, prezes tarnowskiego oddziału Związku Niewidomych i Niedowidzących zapowiedziała, że organizacja będzie zachęcać członków związku, aby korzystali z urządzenia. - Dla nas to taka druga osoba, która powie nam, jaki autobus nadjeżdża - oceniła.

 

Piloty są dostępne w referacie zdrowia tarnowskiego magistratu. Sprzęt będzie wydawany po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność. Do Związku Niewidomych i Niedowidzących w Tarnowie należy około 100 osób.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze