W piątek prezydent Duda spotkał się między innymi z miejscową Polonią. Docenił jej wkład i zaangażowanie w promowanie polskiej kultury na świecie. Rozmawiał także ze swoim węgierskim odpowiednikiem Janosem Aderem.

 

Po tym spotkaniu obaj prezydenci byli pytani przez dziennikarzy m.in. o stanowisko wobec ewentualnego zniesienia unijnych sankcji wobec Rosji w kontekście wypowiedzi ministra gospodarki Niemiec Sigmara Gabriela, który zadeklarował w czwartek, że jego celem jest ich zniesienie w lecie.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że "sankcje nie są instrumentem zabawy, tylko są instrumentem prawnym, który stanowi odpowiedź, i to w dodatku w miarę łagodną i pokojową, na łamanie prawa międzynarodowego".

 

Podkreślił, że rozważając, czy sankcje są nadal zasadne, przede wszystkim trzeba spojrzeć na to, czy podstawa ich ustanowienia zmieniła się, czy nie. To jest kwestia m.in. tego, czy porozumienia mińskie są przestrzegane także przez stronę rosyjską - powiedział polski prezydent.

 

W sobotę prezydent spotka się także z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverem. Ostatnim elementem jego wizyty będzie wręczenie odznaczeń obywatelom Węgier zasłużonym dla współpracy polsko-węgierskiej. Następnie prezydent przyleci do Krakowa, gdzie będzie rozmawiał z delegacją amerykańskich senatorów. Tematem rozmów mają być kwestie bezpieczeństwa, szczyt NATO i relacje polsko-amerykańskie.

 

Polsat News, PAP